29.09.2020/23:19

Lidl wprowadza nowy system oznaczeń dla warzyw

Sieć Lidl Polska wprowadziła na opakowaniach polskich ziemniaków nowy system oznaczeń, który pozwoli klientom na identyfikację ziemniaków przeznaczonych do przygotowania konkretnej potrawy.

Lidl Polska wprowadził na opakowaniach opisy przeznaczenia produktu oraz jego twardości po ugotowaniu. Skala twardości po ugotowaniu wynosi od 1 do 5, gdzie 1 oznacza najmniej twarde a 5 najbardziej twarde.

W ten sposób na Ryneczku Lidla znajdziemy m.in.: ziemniaki mączyste (na puree, kopytka, pyzy, knedle, kartacze lub placki, o twardości 2.),  ziemniaki do gotowania (dania obiadowe, twardość 4.), ziemniaki sałatkowe (na sałatki i do zapiekanek, twardość 5.), czy ziemniaki do pieczenia o twardości 2.

W sklepach dyskontera w ramach Ryneczku Lidla można znaleźć ok. 170 różnych rodzajów warzyw i owoców.

Lidl Polska należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Lidl, w której skład wchodzą niezależne spółki prowadzące aktywną działalność na terenie całej Europy. Obecnie w 30 krajach działa około 11200 sklepów tej marki, a w Polsce ponad 730. 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • samin 30.09.2020

    Super. Bardzo przydatne.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.