28.02.2017/10:33

Lidl zwiększa import brytyjskich produktów do sklepów w Europie

Jak podaje brytyjski The Telegraph, sieć Lidl nie tylko eksportuje żywność europejską do Wielkiej Brytanii, ale także importuje stamtąd na dużą skalę produkty wytworzone na wyspach. Sieć korzysta na osłabieniu brytyjskiej waluty, tym samym korzystając na Brexicie. Niemiecki dyskonter sprowadził już na kontynent towary o wartości 300 mln funtów.

Osłabienie funta sprawiło, że produkty brytyjskie stały się atrakcyjne cenowo. Niemiecka sieć znacznie zwiększyła import z Wielkiej Brytanii takich produktów jak sery czy szkocka whisky. Brytyjska żywność pojawia się w sklepach Lidla w całej Europie.

Analitycy rynkowi przekonywali, że brytyjski biznes Lidla ucierpi ze względu na rosnące koszty importu z Kontynentu, związane ze spadkiem wartości funta. Jak jednak ujawniają źródła związane z zarządem Lidl UK, aż 70% produktów na półkach dyskontów brytyjskich, w ujęciu wartościowym, to wyroby miejscowe. Dotyczy to szczególnie mięsa i jego przetworów oraz warzyw.

Firma Morrisons wraz z Uniwersytetem w Leeds ogłosiły niedawno, że tylko 52% żywności spożywanej przez Brytyjczyków jest pochodzenia miejscowego. Jednak w sytuacji osłabienia funta Lidla najwyraźniej zdecydował się - zamiast podnosić ceny na półkach - na zmianę asortymentu, tak aby zminimalizować koszty związane ze zmianą kursów walutowych. To powinno pozwolić sieci utrzymać pozycję na niezwykle konkurencyjnym brytyjskim rynku żywności, w którym dyskonter ma ok. 4,5% udziału.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.