18.12.2018/14:46

Lindt & Sprüngli inwestuje 82 mln euro w centrum edukacyjno-badawcze pod Zurychem

W Kilchberg pod Zurychem, tuż obok głównej siedziby koncernu Lindt & Sprüngli AG – powstaje wielkofunkcyjne centrym muzealno-edukacyjno-badawcze nazywane „Domem Czekolady Lindt”. Koszt inwestycji wynosi 82 mln euro. Obiekt zostanie oddany do użytku w 2020 roku.

Budynek będzie miał 5 kondygnacji, w tym dwupoziomowy podziemny parking i 3 kondygnacje nadziemne. Jego wysokość wynosi 20 m, a powierzchnia zabudowy odpowiada w przybliżeniu wielkością boisku piłkarskiemu (93 metry długości i 45 metrów szerokości). Prace wykończeniowe wewnątrz budynku potrwają do końca września 2019 roku. Uroczyste otwarcie ekspozycji zaplanowane jest na 2020 rok. Generalnym wykonawcą jest firma Priora AG należąca do Grupy Eiffage.

Jedną z głównych atrakcji centrum stanie się najwyższa na świecie fontanna czekolady Lindor, sięgająca 8 metrów, która będzie witała wchodzących do foyer budynku. Poza tym we wnętrzu mieścić się będą też m.in.: multimedialna i interaktywna ekspozycja o łącznej powierzchni 1 500 mkw. podzielona na siedem obszarów, dzięki której będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób uprawiane są kakaowce, z których ziaren pozyskiwane jest jest kakao, jak powstała pierwsza tabliczka czekolady, jak wygląda obecnie proces produkcji, jaki był i jest obecnie udział Szwajcarii w światowym przemyśle produkcji czekolady, a także będzie można spróbować różnych jej rodzajów. W obiekcie znajdzie się też nowocześnie urządzona manufaktura czekolady, w której będą organizowane szkolenia na temat produkcji czekolady, pijalnia czekolady, największy na świecie sklep firmowy czekolady Lindt o powierzchni 500 mkw., sala wykładowa oraz centrum naukowo-badawcze, w którym prowadzone będą prace rozwojowe i szkolenia we współpracy ze specjalistycznymi jednostkami, kształcącymi przyszłe pokolenia szwajcarskich czekoladników (chocolatiers).

„Dom Czekolady Lindt” powstaje w miejscowości Kilchberg 6 km na południe od Zurychu. Inwestorem jest Fundacja Lindt Chocolate Competence. Łączny koszt inwestycji sięgnie 82 mln euro.

Centrum położone jest przy Placu Czekolady 1 tuż obok historycznego budynku fabryki, który wzniesiony został przez Rudolfa Sprüngli-Schifferli: syna założyciela pierwszej w Zurychu pijalni czekolady marki „Sprüngli i Synowie” w 1899 roku. Główna siedziba koncernu mieści się obecnie po sąsiedzku, pod tym samym adresem.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.