03.11.2016/16:11

Liniowy podatek handlowy wykończy połowę sklepów na rynku

Polska Izba Handlu przedstawiła symulację skutków wprowadzenia w Polsce liniowego podatku handlowego. Wynika z niej, że taka danina wielu detalistom pochłonie cały dochód przedsiębiorstwa.

Eksperci Polskiej Izby Handlu wykonali obliczenia na przykładzie przedsiębiorcy prowadzącego dwa sklepy, które osiągają obrót na poziomie 1 mln zł (500 tys. zł każdy). Łączny obrót roczny przedsiębiorcy to 12 mln zł, przy rentowności 1,5 proc. To oznacza, że dochód z prowadzenia dwóch placówek wynosi 180 tys. zł.

Podatek dochodowy w wysokości 19 proc. płacony od dochodu wynosi 34,2 tys. zł. Podczas gdy według propozycji podatku obrotowego w wysokości 1,5 proc. obciążenie wyniosłoby 180 tys. zł, czyli cały dochód.

W przypadku odliczenia podatku obrotowego od dochodowego rzeczywiste obciążenie przedsiębiorcy wyniesie 145,8 tys. zł czyli wzrośnie pięciokrotnie. Zrównoważenie podatku dochodowego z obrotowym miałoby miejsce dopiero przy rentowności ok. 8 proc.

Średnia rentowność w handlu spożywczym wynosi 1,5 proc. To znaczy, że statystycznie połowa przedsiębiorstw ma mniejszą rentowność. Statystykę tę zaburza fakt, że jedna sieć dyskontów posiadająca 1/5 udziału w rynku ma rentowność ok. 5 proc. – bez niej średnia rentowność w handlu wynosi poniżej 1 proc.

Polska Izba Handlu ostrzega, że po wprowadzeniu podatku handlowego w proponowanej obecnie wersji połowa przedsiębiorstw handlowych zniknie z rynku.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Piotr 04.11.2016

    Przyzwyczaili się do niepłacenia podatków i teraz bieda bieda - trzeba płacić.
    10 lat bez dochodowego, ja ani dnia nie miałem. Teraz kwik i lament. 2 razy wyższy podatek powinien być na te zagraniczne koncerny. Jak polski Piotr i Paweł otworzyłby we Francji, Niemczech sklep to jednego dnia nie dostanie bez podatku. Bardzo dobrze PiS. BRAWO!!!!!!

  • Chłop pańszczyźniany 04.11.2016

    A co to pisowców obchodzi ? Ważne aby Antek miał nowe zabawki , żeby rozkopać trochę grobów i postawić kilka pomników. No i ważne aby nie liczyć się ze społeczeństwem - aby wszyscy poddani pokornie płacili pisowi daniny zamiast podatków jak było jeszcze w zeszłym roku jak rządziła normalna partia.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.