20.04.2020/21:24

Losy opłaty cukrowej wciąż nierozstrzygnięte

Przyszłość ustawy wprowadzającej opłatę cukrową nadal nie została przesądzona. Choć Sejm miał zająć się nią na ostatnim posiedzeniu, punkt ten spadł ostatecznie z porządku obrad – zauważa serwis gazetaprawna.pl.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów została 13 marca odrzucona przez Senat. Sejm może odrzucić uchwałę Senatu odrzucającą ustawę w całości, jeżeli tego nie zrobi, sprzeciw izby wyższej staje się skuteczny – przypomina gazetaprawna.pl.

Jednak wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapewnia, że plan, aby nowa ustawa weszła w życie 1 lipca br., pozostaje aktualny. Przypomnijmy, że minister Emilewicz po rozpoczęciu koronakryzysu obiecała przedsiębiorcom przesunięcie podatku na 2021 rok. Później jednak wycofała się z tych deklaracji.

Ustawa wprowadzić ma opłatę prozdrowotną, którą będą obciążone napoje z określoną zawartością cukru, a także małpki, czyli napoje alkoholowe sprzedawane w małych objętościach. Zgromadzone dzięki temu środki przeznaczone by zostały na zwalczanie chorób związanych z nadmiernym spożyciem cukru, takich jak nadwaga, otyłość, oraz działania edukacyjne i profilaktykę.

Więcej na gazetaprawna.pl.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.