04.05.2020/13:57

Lotos szacuje, że strata EBIT w I kw. 2020 wyniesie -1,36 mld zł

Zarząd Grupy Lotos podał do publicznej wiadomości szacunkowe skonsolidowane wyniki operacyjne za 1 kwartał 2020 roku. Firma ucierpiała z powodu spadku notowań ropy naftowej i produktów rafineryjnych.

Szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły w pierwszym kwartale 6,1 mld zł. Szacunkowy skonsolidowany zysk operacyjny wg LIFO powiększony o amortyzację i po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych wyniósł 0,67 mld zł, w tym dla segmentu produkcji i handlu – 0,49 mld zł, a dla segmentu wydobywczego – 0,18 mld zł.

Szacunkowy skonsolidowany zysk operacyjny wg LIFO i po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych to 0,40 mld zł.

Jednocześnie spółka informuje, że na raportowany skonsolidowany wynik operacyjny EBIT ujemnie wpłynęły w omawianym okresie saldo zdarzeń jednorazowych w wysokości 0,88 mld PLN w segmencie produkcji i handlu, odpisy aktualizujące wartość aktywów trwałych w segmencie wydobywczym w wysokości 0,30 mld PLN oraz efekt LIFO na wycenie zapasów w wysokości 0,57 mld PLN – obniżający wynik raportowany.

Wymienione wyżej zdarzenia są odzwierciedleniem dynamicznego spadku notowań ropy naftowej i produktów rafineryjnych na globalnych rynkach w 1 kwartale 2020 roku.

W rezultacie spółka szacuje, że w 1 kwartale 2020 roku strata na poziomie raportowanego skonsolidowanego wyniku operacyjnego EBIT wyniesie -1,36 mld PLN.

Zaprezentowane wielkości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Jurag 05.05.2020

    Nie rozumiem, cena ropy spada gwałtownie, benzyna tanieje znacznie mniej a LOTOS ponosi stratę ? To pewnie efekt zarządzania przez specjalistów od złego zarządzania z pisu.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.