31.03.2017/09:42

Ludzie z branży FMCG na liście Top 100 najbogatszych Polaków

W corocznym rankingu najbogatszych Polaków Forbes Top 100 od lat znajdują się nazwiska osób związanych z branżą FMCG. W pierwszej dziesiątce – na miejscu 5. – znaleźli się Anna i Jerzy Starakowie. W sumie w czołowej setce zmieściło się 26 nazwisk osób związanych z handlem detalicznym bądź produkcją artykułów FMCG.

Prezentujemy krótkie notki opisujące osoby znajdujące się w zestawieniu Forbes Top 100 najbogatszych Polaków, wraz z wizytówkami prowadzonych przez nie biznesów.

Pozycja 5. Anna i Jerzy Starak

W 2000 roku Jerzy Starak kupił Polpharmę, dzięki czemu udało mu się zbudować najbardziej trwały i perspektywiczny biznes w polskiej branży farmaceutycznej.

Jerzy Starak ma 64,5 proc. akcji Polpharmy, która ma ponad 5-proc. udział w polskim rynku leków, produkując 200 mln opakowań leków rocznie. W 2012 przejął za miliard złotych warszawską Polfę, która w portfolio ma ponad 140 leków. Należą do niego takie znane marki, jak Etopiryna, Alka-Prim, Ibufen czy Polopiryna.

Starak jeszcze w czasach PRL założył jedną z największych firm polonijnych – Comindex. W latach 90. wprowadzał na polski rynek znane koncerny z branży FMCG: Nutricię i Colgate-Palmolive.

Jerzy Starak jest udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica – produkujących takie marki jak Olej Kujawski czy margaryna Smakovita – oraz Herbapolu Lublin.

Pozycja 30. Józef Bałdyga

Twórca JBB z Łysych pod Łomżą, jednego z największych producentów mięsa w Polsce.

W 2009 r. jego wielkie zakłady strawił pożar. Z budynków zostały zgliszcza – biznesmen je odbudował, a produkcja w nowych halach ruszyła już cztery miesiące później. Józef Bałdyga zaczynał w 1992 roku – zaryzykował i wziął kredyt na kupno masarni po likwidowanym GS-ie, w którym wcześniej pracował, a potem został kierownikiem. Kupił ją za 300 tys. zł – wtedy duże pieniądze. Na początku razem z kilkunastoma pracownikami produkował 1000 ton wędlin rocznie. 

JBB zatrudnia 1300 osób, produkuje około 300 ton wędlin dziennie, a w stałej sprzedaży ma 250 produktów.

Pozycja 33. Zbigniew Komorowski

Założyciele Bakomy czy zakładów zbożowych Polskie Młyny. Dwukrotnie był senatorem i raz posłem z ramienia PSL.

Zbigniew Komorowski urodził się 17 marca 1944 w Szymanowie. Ukończył inżynierię lądową Politechniki Warszawskiej. Wraz z żoną Barbarą, absolwentką SGGW, w 1989 roku stworzył znanego producenta jogurtów – Bakomę. Dziś jest to potentat na rynku galanterii mlecznej, czyli jogurtów, serków i deserów. Polskie jogurty jedzą m.in. obywatele USA, Wlk. Brytanii, Irlandii, Portugalii, Węgier, Rosji i Estonii.

Innym ważnym przedsięwzięciem rodziny są zakłady zbożowe skupione w grupie Polskie Młyny, największym producencie mąki w kraju. Przychody spółki ze sprzedaży w 2011 r. wyniosły 533 mln zł, zysk netto 1,4 mln złotych. W przypadku spółki Bakoma było to odpowiednio 516 mln zł oraz 11,4 mln złotych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.