12.05.2017/15:51

Majowe przymrozki wywindują ceny owoców o 100 proc.?

Przymrozki, które w tym roku pojawiły się w Polsce w połowie kwietnia, a następnie na początku maja, spowodowały, że w sadach wymarzła znaczna część kwiatów czereśni, jabłek oraz innych owoców. Jak donosi "Gazeta Wyborcza", ceny owoców w tym sezonie wzrosnąć mogą nawet o 100 proc.

W rozmowie z "GW" Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej nazywa majowe mrozy "tragedią" i stwierdza, iż "takiego pogromu nie było od 10 lat albo więcej". Zaznacza przy tym, że przymrozki mogły wyniszczyć nawet 95 proc. kwiatów czereśni. Oprócz tego ucierpieć mogło 80 proc. jabłek. Nietypowa jak na maj pogoda wpłynie także na zbiory brzoskwini, gruszek, moreli, malin, truskawek i rzepaku.

Dokładnych danych na temat tego, jaka część upraw uległa uszkodzeniu, jeszcze nie ma. Jednak już teraz przewiduje się, że owoce zdrożeją średnio o kilkadziesiąt proc. w stosunku do cen z 2016 r., a w niektórych przypadkach przebicie może być nawet dwukrotne. Tegoroczny wzrost cen truskawek szacowany jest na ok. 40 proc.

Czytaj więcej w piątkowej "Gazecie Wyborczej".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.