09.08.2018/10:42

Makro odpowiada związkowcom: rozmowy o podwyżkach najwcześniej w październiku!

Sieć hurtowni Makro Cash&Carry zabrała głos w sprawie protestów przygotowywanych przez związkowców z NSZZ "Solidarność". Firma w komentarzu nadesłanym redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl zapowiada, że do negocjacji płacowych ze związkowcami zamierza wrócić najwcześniej w październiku.

Przypomnijmy, że związkowcy z Makro zapowiedzieli na 19 sierpnia protest, którego przyczyną jest "fiasko rozmów płacowych z pracodawcą". Związkowcy z „S” w Makro domagają się wzrostu płac o 400 zł brutto dla każdego pracownika. Chcą też otrzymywać dodatek stażowy, stanowiący 1 proc. aktualnej płacy minimalnej, wypłacany co miesiąc za każdy rok przepracowany po okresie pięcioletniej karencji.

Związkowcy twierdzą, że ich zdaniem rozmowy z Makro o podwyżkach pierwotnie miały się zakończyć w marcu, następnie zostały przedłużone do końca czerwca, a teraz są odwlekane do jesieni. Jak sugerują pracownicy, sieć dotychczas "nie przedstawiła własnych propozycji, ani nawet nie próbowała negocjować postulatów związkowców".

- Pracodawca chce przenieść negocjacje na koniec roku, po zamknięciu roku finansowego firmy, jednocześnie nie dając gwarancji jakiejkolwiek podwyżki. Brak takiej gwarancji oznacza brak regulacji płacowych w tym roku oraz daje firmie możliwość przesuwania negocjacji w nieskończoność – zgodnie z porozumieniem w styczniu 2019 r. rozpocznie się następna runda rozmów w sprawie wzrostu wynagrodzeń – przypominają przedstawiciele związków zawodowych w Makro.

Uzyskaliśmy komentarz Makro w tej sprawie. W oświadczeniu przesłanym naszej redakcji Magdalena Figurna, szefowa PR i komunikacji w Makro Polska napisała, że sieć hurtowni "prowadzi niezmiennie dialog społeczny ze związkami zawodowymi jako reprezentantami pracowników, z pełnym poszanowaniem ich praw wynikających z obowiązujących powszechnie ustaw, kultury dialogu oraz porozumienia regulującego zasady współpracy z Komisją Zakładową NSZZ Solidarność".

- Ostatnie miesiące przyniosły zmiany personalne i organizacyjne, także na szczeblu zarządu Makro Polska. Wpłynęły one na kalendarz najistotniejszych aktywności strategicznych w naszej firmie. Mimo wszystko pracodawcy udało się dwukrotnie spotkać z przedstawicielami związków - zauważa Figurna.

W oświadczeniu Makro czytamy ponadto, że "w ramach negocjacji płacowych prowadzonych ze związkami pracodawca odniósł się jednoznacznie do przedstawianych przez nie postulatów, uznając je za wygórowane i nieuzasadnione wobec aktualnej sytuacji ekonomicznej spółki. Dbając jednak o dobrą współpracę i interesy wszystkich pracowników podczas ostatniego spotkania pracodawca jasno określił chęć powrotu do  rozmów dotyczących negocjacji płacowych po zakończeniu roku finansowego przez spółkę, czyli po 30 września 2018 roku".

- Podtrzymujemy leżącą po stronie Makro Polska wolę powrotu do negocjacji płacowych niezwłocznie po zakończeniu roku finansowego, o czym informowaliśmy wielokrotnie NSZZ Solidarność. Pragniemy również podkreślić, że zaufanie i kultura dialogu przynosiły dotychczas satysfakcjonujące dla obu stron rezultaty - napisano w oświadczeniu Makro.

Czytaj więcej:
Porażka negocjacji płacowych w Makro. Związkowcy szykują protest

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • jas 13.11.2019

    chyba w 2030 roku

  • Dese 09.08.2018

    Okres rozliczeniowy do 30.09

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.