19.09.2016/10:38

Małpki znikną ze sklepów? Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia szuka nowych pomysłów na obniżenie poziomu spożycia alkoholu przez Polaków. Jednym z rozważanych wariantów jest wprowadzenie... zakazu produkcji oraz sprzedaży mocnych trunków w małych butelkach - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Małpki stanowią dziś już niemal jedną trzecią sprzedaży alkoholu w Polsce. W 2015 r. odpowiadały za 27 proc. sprzedaży, podczas gdy w 2014 r. "tylko" 21 proc.

Resort zdrowia, oprócz zakazania małpek, bierze również pod uwagę wprowadzenie minimalnej ceny za gram czystej wódki. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych proponuje, aby było to 2 zł za 10 g czystego alkoholu. Krzysztof Brzózka, szef PARPA przyznaje "DGP", że obecnie za 5 zł kupić można 70 g czystego alkoholu w piwie, a za średnią pensję w Polsce można nabyć dwa i pół razy więcej alkoholu, niż przed 13 laty.

Jak zauważa "DGP", Polacy wypili tyle samo alkoholu, co w 2014 r. - średnio 3,2 l na osobę.

Czytaj więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Czasem walnę sobie piwko, czasem wódeczkę 19.09.2016

    Co za poroniony pomysł!!!!! Przecież małpki są DROŻSZE od butelek 0,7 i 1 l, w przeliczeniu na ilość alkoholu. Czyli człowiek który ma problemy z alkoholem MNIEJ WYPIJE kupując małpki niż gdyby za tę samą kasę kupował duże butelki. A tak w ogóle to czy widzieliście kiedyś żeby pijaki kupowały małpki???? PARPĘ trzeba rozwiazać bo to przeżytek epoki.

  • małpiszon 19.09.2016

    Czekamy na czarny rynek małpek

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.