18.06.2021/16:27

Marek Sypek, Stock Polska na Retail&FMCG Congress 2021: W przyszłym roku możemy spodziewać się dwucyfrowej inflacji

– Jeżeli pomysły, o których słyszymy ostatnio w mediach, zostaną wprowadzone w życie, sądzę, że możemy spodziewać się dwucyfrowej inflacji w przyszłym roku. W połączeniu z mocnym osłabieniem gospodarczym, związanym z wpływem niektórych gałęzi gospodarki, może to być bardzo niebezpieczne makroekonomicznie dla całego kraju – powiedział Marek Sypek, dyrektor zarządzający Stock Polska podczas debaty pt. „Firmy FMCG znalazły odpowiedź na pandemię i zmiany konsumenckie”, która odbyła się w ramach Retail&FMCG Congress 2021.

Sypek wyraził swoje zaniepokojenie polityką gospodarczą polskiego rządu i zwracał uwagę na nadmierne opodatkowanie wielu sektorów.

– Jeżeli pójdziemy w kierunku większej fiskalizacji i zwiększania podatków oraz różnych opłat to inflacja z 5 proc. wyskoczy do 15 proc. Jako producenci nie jesteśmy w stanie w nieskończoność zmniejszać swoich zysków i sprzedawać poniżej kosztów wytworzenia. Będziemy musieli podnosić ceny wraz ze wzrostem podatków – powiedział szef Stock Polska.

Dodał również, że w ostatnim czasie branża spirytusowa musiała mierzyć się z wieloma dodatkowymi opłatkami. To 10-procentowa podwyżka akcyzy, a także opłata od alkoholu w małych pojemnościach, którą nazwał „najbardziej absurdalną ustawą, którą polski rząd wyprodukował w ciągu ostatnich lat”.

– Nasze Ministerstwo Zdrowia wpadło na pomysł, że picie w małych opakowaniach jest bardziej szkodliwe niż picie w dużych opakowaniach, więc opodatkował wszystko poniżej 300 ml. Setka czy dwusetka wzrosła w cenie detalicznej o 25 -30 proc. – powiedział Sypek.

I dodał: Ten podatek niemal zrujnował tę kategorię, bo ceny stały się absurdalnie wysokie. Konsument nie jest idiotą i potrafi policzyć, że za cenę półlitrowej butelki jest w stanie obecnie kupić maksymalnie 3 stumililitrowe butelki. Ten sam konsument, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, częściej kupuje teraz półlitrówkę, niż do tej pory nabywał setkę lub dwusetkę. Taką mamy politykę prozdrowotną.

W pandemii zamówienia spadły do zera

Ekspert zwrócił równie uwagę na fakt, że rynek alkoholi mocno ucierpiał w czasie pandemii. Chodzi tu zwłaszcza o sektor HoReCa. W pewnym momencie liczba zamówień spadła praktycznie do zera. Dopiero w maju i czerwcu pojawiły się większe zamówienia. Przez mniejszy ruch klientów w sklepie, a także wspomniany podatek, spadła także sprzedaż tzw. małpek. Rosła za to sprzedaż produktów premium.

– Polski konsument całkiem mądrze zaczyna wybierać produkty, które konsumuje. Sięga po lesze wyroby. Pije mniej, ale lepiej jakościowo – powiedział w czasie debaty Sypek.

E-commerce zapewnia bezpieczną sprzedaż alkoholu

Zapytany o kwestię ewentualnej legalizacji sprzedaży alkoholu przez internet stwierdził, że liczy iż prędzej czy później prawo zostanie zmienione.

– Jesteśmy ostatnim krajem w UE, który takiego e-commercu nie akceptuje. Zawsze wypowiadałem się bardzo mocno w kwestii ochrony młodych ludzi przed dostępem do alkoholu i kontroli wieku kupujących. E-commerce jest w stanie to bezpieczeństwo zapewnić. Na całym cywilizowanym świecie e-commerce obsługuje praktycznie wszystkie kategorie. U nas z jakiś powodów nie zostało to jeszcze zatwierdzone. Dyskusje toczą się w gremiach rządowych i mam nadzieję, że wcześniej czy później zostanie to wyprowadzone ze strefy szarości do normalnej, legalnej sprzedaży. Większość z nas zapewne zamawia wina czy alkohole mocne z różnych portali zlokalizowanych za granicą, ale też w Polsce. Są one realizowane bez najmniejszych problemów. Świat wykonał krok do przodu, a prawodawstwo powinno za tym podążać – powiedział dyrektor zarządzający Stock Polska.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także