20.07.2016/14:04

W 2015 r. udział marek własnych w rynku europejskim spadł o ok. 0,6 pkt proc.

Jak wynika z raportu firmy IRI, w 2015 r. miała miejsce kontynuacja negatywnego trendu z roku poprzedniego. Marki własne traciły rynek FMCG w Europie, zarówno w ujęciu wartościowym, jak i pod względem wolumenu sprzedaży

Specjalny raport IRI Private Label in Western Economies. Losing Share. przynosi ważne i ciekawe informacje na temat trendów sprzedaży marek własnych artykułów FMCG. Jak wynika z raportu, rynkowy udział marek własnych w Europie spadł w ujęciu wartościowym o kolejne 0,6 pkt proc., do poziomu 38,3 proc. Wolumen sprzedaży w tym samym okresie także spadł – o 0,5 pkt proc. – do poziomu 47,4 proc. Te liczby pokazują, że trend spadkowy z 2014 r. wciąż trwa. Producenci i detaliści oferujący marki własne w całej Europie wciąż stoją przed poważnymi wyzwaniami.

Badaniu poddane zostały rynki ośmiu krajów tzw. rozwiniętego Zachodu: Niemiec, Francji, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, a także USA i Australii. Przyjrzyjmy się najważniejszym wynikom analiz firmy IRI, dotyczącym Europy, oraz płynącym z nich wnioskom.

We Francji udział marek własnych jest wysoki, wartościowo to ok. 34,1 proc. rynku, ale tutaj nastąpił też największy spadek wartości sprzedaży, aż o 1 pkt proc. Dla porównania, wśród badanych krajów europejskich najniższy udział marek własnych występuje we Włoszech – zaledwie 17,2 proc. (spadek o 0,2 pkt proc.), a najwyższy w Wielkiej Brytanii – 51,8 proc. – jest to też jedyny rynek, na którym odnotowano wzrost wartości sprzedaży o 0,4 pkt proc.

Francuscy producenci i detaliści oferujący marki własne już od kilku lat borykają się z trudnościami. Jedną z przyczyn jest silna presja promocyjna ze strony produktów markowych. W okresie od 2010 do 2015 r. marki francuskie zwiększyły wartość sprzedaży o 12,8 proc., a w tym samym okresie wartość sprzedaży marek własnych wzrosła zaledwie o 1,5 proc.

We Włoszech spadki były relatywnie niewielkie i dotyczyły głównie asortymentu najtańszego. Firmy inwestowały za to w marki własne jakości premium, dzięki czemu ich sprzedaż nawet nieco wzrosła. Z kolei w Hiszpanii, mimo kryzysu gospodarczego, produkty markowe radziły sobie lepiej niż marki własne, ponieważ wśród tamtejszych konsumentów dość powszechne jest przekonanie, że produkty markowe charakteryzują się wyższą jakością.

Warto zwrócić uwagę na rynek brytyjski – lidera w zakresie udziału marek własnych w całej sprzedaży. Na Wyspach marki własne zdołały jeszcze zwiększyć udziały w wartości sprzedaży ogółem o 0,4 pkt proc., co jednak ciekawe, w sektorze supermarketów odnotowano spadek rzędu -0,4 pkt proc., co oznacza, że część sprzedaży marek własnych, szczególnie z grupy economy, przeniosła się do dyskontów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.