04.10.2016/09:15

Maspex przejmie Kompanię Piwowarską?

Maspex Wadowice rusza na łowy. Na celowniku ma aktywa koncernu SABMiller, ze szczególnym uwzględnieniem Kompanii Piwowarskiej – informuje „Puls Biznesu”.

Maspex słynie z akwizycji. W ostatnich latach uzupełnił portfolio m.in. o Agros-Novę z markami: Łowicz, Krakus, Kotlin, Włocławek, Fruktus, Tarczyn i DrWitt. Teraz – jak podaje „Puls Biznesu”, prowadzi rozmowy z SABMiller, do którego należy czeska marka Pilser Urquell, a w Polsce Tyskie. Lech czy Żubr. Aktywa piwnego giganta wyceniane są na 5-7 mld euro.

Według dziennika, partnerem inwestycyjnym wadowickiego konsorcjum mogłaby być czeska Grupa PPF Petera Kellnera lub Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Zakup mógłby też wesprzeć Polski Fundusz Rozwoju.

Po przejęciu samej tylko Kompanii Piwowarskiej Maspex stałby się liderem polskiego przemysłu spożywczego z przychodami na poziomie 8 mld zł rocznie, dwukrotnie większymi niż kolejnego w rankingu Cargill Poland (m.in. surowce i dodatki spożywcze, w tym proszek kakaowy i czekolada, oleje i tłuszcze, substancje słodzące).

Jak wynika z raportu firmy Nielsen, w 2015 r. krajowy rynek piwa ustabilizował się. Branża zanotowała lekki wzrost wartości sprzedaży wynoszący 0,8 proc. W ujęciu ilościowym sprzedaż zwiększyła się natomiast o 1,4 proc. Jeśli chodzi o kanały sprzedaży piwa, liderem rynku są wciąż małe sklepy detaliczne. Choć w porównaniu z 2014 r. ich liczba zmniejszyła się o 1 proc., to nadal za ich pośrednictwem do konsumenta trafiają aż dwie z każdych trzech sprzedanych butelek piwa (63,4 proc.).

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Tymon 04.10.2016

    Rośnie nam chyba krajowy gigant pokroju Nestle czy Unilevera. To jeszcze nie ten etap ale już wkrótce. Właściciele Maspexu mają nosa i wiedzą że warto wchodzić w nowe rodzaje produkcji a nie tylko rozwijać się w obrębie własnej kategorii.

  • Jaja 04.10.2016

    Ale by były jaja :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.