09.06.2017/10:45

Mateusz Morawiecki, wicepremier: Chcemy, żeby cały obrót alkoholem był w Polsce legalny

O konieczności dalszego uszczelniania obrotu wyrobami alkoholowymi mówił Mateusz Morawiecki, otwierając IV Kongres Branży Spirytusowej.

Wicepremier podkreślił jednak, że rząd powinien znaleźć tu złoty środek, żeby te działania nie skończyły się tak jak kiedyś prohibicja w Stanach Zjednoczonych. - To jest początek drogi. Chcemy, żeby obrót alkoholem był w Polsce legalny - stwierdził Morawiecki.

Podczas kongresu został zaprezentowany Raport Fundacji Republikańskiej „Produkcja i rynek napojów spirytusowych względem pozostałych napojów alkoholowych”, którego autorzy dowodzą, że sektor spirytusowy jest dyskryminowany, zwłaszcza pod względem obłożenia akcyzą. Sugerują oni bardziej równomierne traktowanie wszystkich sektorów.

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych średnie spożycie czystego alkoholu etylowego wynosi obecnie 9,4 litra na mieszkańca rocznie.

Branża spirytusowa liczy na stabilizację w 2017 r. Po kilku latach spadków związanych z podwyżką podatku akcyzowego produkcja wraca do dawnego poziomu. Polacy częściej sięgają po alkohole z wyższych półek. Rynek wódek premium w 2016 r. wzrósł o kilkanaście procent, utrzymała się pozytywna dynamika wzrostu whisky. Problemem branży pozostaje szara strefa, która lekko spadła, ale ciągle sięga ponad 20% legalnego rynku, co odbija się na rentowności sektora.

Branża spirytusowa w Polsce tworzy pośrednio i bezpośrednio 100 000 miejsc pracy. Do budżetu państwa przekazuje rocznie ponad 11 mld zł. Większość firm stanowią małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa. Głównym problemem rozwoju branży pozostają wysokie opodatkowanie i nielegalna konkurencja w postaci szarej strefy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.