12.06.2018/11:50

Matt Simister, Tesco: W całym regionie Europy Środkowej brakuje pracowników. Musimy podnieść płace

Szef Tesco na Europę Środkową Matt Simister przyznał w rozmowie z czeskim serwisem Hospodářské Noviny, że w Czechach, na Słowacji, Węgrzech i w Polsce sytuacja na rynku pracy jest z punktu widzenia przedsiębiorców coraz trudniejsza. Brakuje rąk do pracy i rosną wymagania płacowe pracowników.

Menedżer realizuje w regionie trzyletni plan stabilizacji biznesu. Obecnie zaczyna się jego drugi rok. Najbliższym celem jest podwojenie zysku z roku ubiegłego, co ma być osiągnięte m.in. przez uproszczenie dostaw towarów, bardziej efektywne wykorzystanie powierzchni sprzedaży, a także otwieranie nowych, mniejszych formatów sklepów, które osiągają bardzo dobre wyniki finansowe – czytamy w serwisie Hospodářské Noviny.

Jednym z kluczowych problemów jest sytuacja na rynku pracy. Zdaniem Simistera jest ona bezprecedensowa, nie tylko w Republice Czeskiej, ale w całym regionie Europy Środkowej. Powoduje ona inflację kosztów pracy, co musi się przekładać na ceny towarów. Menedżer ujawnił gazecie Hospodářské Noviny, że firma negocjuje obecnie w Czechach nową umowę zbiorową. Przyznał też, że niedawne podwyżki płac nie będą ostatnimi w tym roku.

W Czechach brak rąk do pracy stwarza problemy także dla funkcjonowania e-sklepu iTesco.cz. Rosnące koszty pracy zmniejszają rentowność biznesu, a ze względu na brak pracowników magazynowych serwis był zmuszony wydłużyć terminy realizacji zamówień.

W Czechach Tesco odnotowało w roku budżetowym, kończącym się w lutym 2017 r., przychody w wysokości 44,5 mld koron (ok 7,4 mld zł) oraz stratę w wysokości 1 mld koron (ok. 166 mln zł). Firma prowadzi ok. 200 sklepów i zatrudnia ok. 12 tys. osób.

Źródło: ihned.cz

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Bobi 14.06.2018

    Brakuje pracownikow ale etatow nie podnosza, a nowym nie chce sie pracowac

  • Luki 13.06.2018

    Witam to że Tesco podniesienie wynagrodzenie to nie znaczy że przybędzie więcej miejsc.Ludzie sami odchodzą ale nie przez zarobki tylko jak są traktowani.Bo jeżeli pracownik pracuje 9 lat na tym samym stanowisku to najlepiej go przenieść i to bez przeszkolenia dla tego ludzie odchodzą

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.