19.04.2017/13:02

MBWS zainwestuje 20 mln euro w destylarnię alkoholu w Łańcucie

19 kwietnia prezes grupy MBWS Jean-Noël Reynaud oraz przedstawiciele lokalnych władz wmurowali kamień węgielny pod instalację do destylacji na terenie Fabryki Wódek „Polmos Łańcut”. Dzięki inwestycji fabryka w Łańcucie – dotychczas zajmująca się rozlewem trunków – stanie się centrum destylowania spirytusu na potrzeby działalności produkcyjnej MBWS.

– Na instalację do destylacji zamierzamy przeznaczyć łącznie około 20 mln euro, co stanowi niemal jedną trzecią całkowitych wydatków inwestycyjnych naszej grupy w latach 2015-2018. Łańcucka instalacja będzie także jedną z największych inwestycji branży spirytusowej w Polsce na przestrzeni ostatnich kilku lat. Dzięki nowej inwestycji, MBWS będzie mieć pełną kontrolę nad produkcją alkoholu na swoje potrzeby w Polsce. Rozwiązanie to sprzyja zarówno pełnej kontroli jakości w całym procesie powstawania naszych produktów, jak i jest efektywne pod względem kosztowym, co przekłada się na naszą rynkową konkurencyjność – mówi Jean-Noël Reynaud, prezes grupy MBWS.

Instalacja do destylacji zostanie wykonana z zastosowaniem nowoczesnych, proekologicznych technologii. Dzięki inwestycji łańcucka fabryka będzie produkować około 32 mln czystego alkoholu w skali roku z wykorzystaniem wszystkich typów zbóż. Ponadto produktem destylacji będzie również DDGS, czyli pasza wysokobiałkowa dla zwierząt. Rozpoczęcie produkcji z wykorzystaniem nowej instalacji planowane jest na koniec 2017 r. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Adf, a za wyposażenie technologiczne odpowiada Maguin.

Produkt destylacji w postaci czystego alkoholu będzie wykorzystywany na potrzeby produkcji grupy MBWS w Polsce. Dla Łańcuta oznacza to powrót do tradycji przemysłu spirytusowego – w ostatnich dekadach funkcjonujący zakład jedynie butelkował alkohol, który powstawał w innym miejscu, ponieważ Łańcut nie był wyposażony we własną instalację do destylacji. Inwestycja będzie miała także pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy miasta i okolic.

 – Inwestycja o tak znaczącej wartości będzie miała pozytywny wpływ na region i stanowi potwierdzenie, że nasza działalność w dużej mierze związana jest właśnie z Polską. W całym kraju zatrudniamy blisko 1 000 pracowników, czyli niemal połowę wszystkich pracowników grupy. Dodatkowo, w Starogardzie Gdańskim, zlokalizowany jest nasz największy zakład butelkowania alkoholi. Jesteśmy przekonani, że nowa inwestycja pozytywnie wpłynie na sytuację gospodarczą w regionie: zboża na potrzeby produkcji w łańcuckiej instalacji będą w przeważającej większości pochodzić od polskich dostawców. Na budowie instalacji w Łańcucie zyskają lokalni podwykonawcy, dostawcy ciepła, a także turyści. Planujemy bowiem przeznaczyć dodatkowe środki na rewitalizację Muzeum Gorzelnictwa, które jest ważną atrakcją turystyczną Łańcuta i okolic – dodaje Jean-Noël Reynaud.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.