19.12.2017/11:27

Media Markt Saturn tworzy handel przyszłości. Nowe projekty już w 2018 roku

Firma Media Markt Saturn chce zrewolucjonizować handel elektroniką. Jej wielkie plany zakładają stworzenie nowego konceptu już w 2018 roku. - Testujemy różne formaty i koncepty i zamierzamy je przyjąć, jeśli okażą się sukcesem - powiedział Wolfgang Kirsch, CEO w Media Markt Saturn Retail Group.

Szwajcaria

Na terenie Szwajcarii testowane są rozwiązania typu "pick-up stations". To punkty zlokalizowane w sklepach MediaMarkt i Saturn, które służą do odbioru zamówień zrealizowanych przez internet. Jak chwali się grupa, z tego typu rozwiązań korzysta połowa klientów zamawiających towary przez internet.

Firma chce iść jeszcze dalej. W wybranych sklepach na terenie całej Europy powstają punkty "drive-in", w których zmotoryzowani klienci mogą odebrać zamówione produkty bez wychodzenia z auta.

Na terenie Szwajcarii testowane jest jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązanie. MediaMarktSaturn chce otworzyć 2,2 tys. "pick-up stations", które będą otwierane oprócz już istniejących 27 sklepów stacjonarnych. Punkty powstaną na stacjach benzynowych firmy Shell, na pocztach, dworcach kolejowych i punktach DPD Pickup. Wdrożenie projektu szykowane jest na wiosnę 2018 roku.

Austria

Na terenie austriackich sklepów marki Saturn, grupa wprowadza nowy sposób płatności. Za rozwiązaniem stoi MishiPay, startup z tworzonej przez Media Markt Saturn innovation platformy Retailtech Hub. Zakłada on, że klienci nie muszą stać w kolejce do kasy. Zamiast tego wystarczy wziąć produkt z półki, a następnie zapłacić za pomocą telefonu i... natychmiast wyjść ze sklepu. 

Płatności realizowane będą przez aplikację MishiPay app, która umożliwia skanowanie produktów, a następnie dokonanie płatności. Projekt ruszy na wiosnę 2018 roku.

Szwecja

MediaMarkt na terenie Szwecji podjęła współpracę z lokalnym producentem samochodów Uniti. Sieć zamierza oferować samochody... przez internet, a także w dwóch placówkach stacjonarnych. Klienci będą mogli oglądać pojazdy, a następnie je zakupić. Z ciekawostek - specjalna aplikacja VR umożliwi... wirtualną podróż samochodem, a także złożenie wstępnego zamówienia.

Testy rozwiązania ruszą w lutym 2018 roku. Pierwsze samochody trafią do klientów w 2019 roku.

Hiszpania

MediaMarktSaturn w Hiszpanii przygotowuje na 2018 rok zwiększenie oferty o innych sprzedawców elektroniki. To jeden z pomysłów na tzw. marketplace w placówkach handlowych. Sieć skorzysta na zwiększeniu oferty, bez konieczności znaczącego rozwoju logistyki.

Europa

Na terenie całej Europy Media Markt Saturn szykuje platformę dla innych firm handlowych oraz startupów. To efekt współpracy z Deutsche Technikberatung oraz Tiramizoo - firmą oferującą dostawy towarów w tym samym dniu co zamówienie, a także Plug and Play Tech Center.

Owocem współdziałania jest Retailtech Hub. To platforma, która skupia startupy, tworzące rozwiązania dla handlu. Partnerem przy realizacji platformy jest Schwarz Group - właściciel marek Lidl i Kaufland. Jak deklaruje MediaMarktSaturn, obecnie działa już 10 startupów. Ich pierwsze projekty powstaną już na początku 2018 roku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.