07.02.2017/12:02

Metro Group – właściciel m.in. Makro C&C – decyzja o podziale podjęta przez 99,95% akcjonariuszy

Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy spółki, które odbyło się 6 lutego, 99,95% akcjonariuszy podjęło decyzję o podziale koncernu na dwie niezależne firmy. Pod marką Metro będą prowadzone wszystkie operacje związane ze sprzedażą hurtową oraz sprzedażą żywności. Spółka Ceconomy będzie się w całości koncentrować na handlu elektroniką konsumencką. Obrót akcjami nowej spółki Metro rozpocznie się w połowie roku.

Podczas Dorocznego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, które odbyło się 6 lutego, przegłosowano podział Metro Grup na dwa silne podmioty, którym z jasno zdefiniowanymi celami strategicznego działania. Zgodę na podział wyrazili akcjonariusze reprezentujący 99,95% akcji biorących udział w głosowaniu. Decyzja jest kamieniem milowym na drodze do powstania dwóch niezależnych podmiotów, z których jeden – Metro – będzie wiodącym specjalistą od hurtu i sprzedaży żywności, a drugi – Ceconomy – będzie europejskim liderem na rynku elektroniki użytkowej.

Rozpoczynają funkcjonowanie dwie silne firmy o jasnym profilu działalności. Obie są bardzo dynamiczne i dysponują odpowiednimi zasobami, aby rozwijać się w zdrowy i zrównoważony sposób. W ostatnich kilku latach ciężko pracowaliśmy, aby skutecznie doprowadzić do tej transformacji. Metro to wiodący gracz globalny w zakresie hurtu oraz sprzedaży żywności. Dysponuje silną bazą do ekspansji w zakresie sprzedaży hurtowej cash&carry oraz sprzedaży serwisowej, we wszystkich 35 krajach, w których jest obecne – przekonuje Olaf Koch, prezes zarządu Metro AG.

Pieter Haas, desygnowany na stanowisko prezesa powstającej spółki Ceconomy, uzupełnia: Jesteśmy numerem 1 w Europie w zakresie detalicznej sprzedaży elektroniki użytkowej. Mam świetne podstawy do funkcjonowania jako niezależny podmiot. Ceconomy jest doskonałą platformą dla koncepcji biznesowych, formatów i marek w obszarze elektroniki konsumenckiej. Jesteśmy przekonani, że najlepsze lata są przed nami – dotyczy to firmy, jej pracowników i oczywiście także akcjonariuszy.

Plany podziału koncernu na dwa niezależne podmioty zostały ogłoszone w marcu 2016 r. Po ich zatwierdzeniu przez Radę Nadzorczą, we wrześniu 2016 r. rozpoczęto reorganizację. Obie firmy rozpoczęły niezależną działalność w październiku. W połowie grudnia informacja o strategiach i pozycjonowaniu obu spółek, a także ich brandach, została upubliczniona. Podczas Dorocznego Walnego Zgromadzenia akcjonariusze zaakceptowali alokację nowych akcji w stosunku 1:1, co oznacza, że wszyscy akcjonariusze zachowają swoje dotychczasowe zwyczajne akcje Metro AG, przy czym część z nich zostanie przemianowana na Ceconomy, a reszta zostanie zamieniona na akcje nowego podmiotu Metro. To samo dotyczy akcji uprzywilejowanych.

Nowe akcje będą uprawniały do dywidendy za lata finansowe rozpoczynające się od 1 października 2016 r. Przyszła firma Ceconomy AG otrzyma 10% udziałów w przyszłej spółce Metro AG, z czego 1% będzie zwrotem za przeniesienie aktywów, pozostałe 9% to czysto finansowa inwestycja.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.