07.06.2019/15:51

Metro ma bezobsługowy sklep. Koncept będzie rozwijany we franczyzie

Sieć osiedlowych sklepów Fasola – w Polsce jest znana jako Odido – testuje nowy koncept placówki handlowej. Bezobsługowy sklep testowy pojawił się w stolicy Rosji.

Pierwszy bezobsługowy franczyzowy sklep pod szyldem Fasola Ekspres został otwarty w Moskwie na początku czerwca. Sklep znajduje się w moskiewskiej centrali Metro i jest platformą testową konceptu bezobsługowego sklepu. Powierzchnia nowego punktu handlowego wynosi 47 mkw., zaś na półkach sklepu znajduje się 1100 SKU. Planuje się, że w tej lokalizacji odbędą się innowacyjne testy związane z automatyzacją procesu zakupowego.

Zostaną też dopracowane rozwiązania, które po pozytywnej weryfikacji Metro zaoferuje swoim franczyzobiorcom. Jednym z takich rozwiązań, które grupa już wdrożyła są e-cenniki, energooszczędne systemy chłodnicze i mobilna aplikacja pod nazwą „Fasola na dłoni”, które umożliwia zdalne zarządzanie sklepem.

W ramach konceptu sklepu bezobsługowego wszystkie procesy zakupowe są zautomatyzowane. Zatem, celem tego projektu jest zwiększenie przepływu klientów do 500 osób na jedną kasę oraz optymalizacja pracy personelu. Według szacunków Metro, aby zapewnić systematyczną kontrolę pracy sklepu wystarczy jeden pracownik, który będzie miał pod swoją opieką do pięciu kas.

Cenniki elektroniczne z kolei, umożliwiają optymalizację pracy całego sklepu. Za ich pomocą można zarządzać polityką cenową – np. w ciągu dziesięciu minut można zmienić ceny wszystkich produktów znajdujących się na półkach. Jest to szczególnie przydatne dla przedsiębiorców, którzy będą prowadzić po kilka sklepów franczyzowych.

Obecnie pod szyldem Fasola w Rosji działa 1366 sklepów. Pilotażowych projekt rozwoju sieci franczyzowej w tym kraju został uruchomiony w 2014 roku. Trzy lata później Metro Groupe rozpoczął budowę franczyzowej sieci sklepów Fasola w normalnym reżymie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.