08.09.2020/08:52

MF: przedłużenie zwolnienia z banderolowania i zmiany w zwolnieniu z akcyzy niektórych produktów tytoniowych

Ministerstwo finansów chce przedłużyć zwolnienie z banderolowania m.in. piwa czy cygar. Z akcyzy mają tez być zwolnione próbki płynu do e-papierosów – donosi money.pl.

Niektóre towary akcyzowe, np. piwo, cygara, skażony alkohol etylowy, oleje ropy naftowej, gaz mimo, że są objęte akcyzą, są zwolnione z oznakowania banderolami. Takie przepisy  wprowadzono w 2010 roku.  Wygasają one pod koniec grudnia, dlatego resort finansów chce je przedłużyć.

W uzasadnieniu projektu zamieszczonym na stronie Rządowego Centrum Legislacji uzasadniono, że "powyższe wyroby od momentu wprowadzenia obowiązku oznaczania znakami akcyzy były konsekwentnie zwalniane z banderolowania".

Autorzy projektu nowelizacji przekonują, że banderole nie są konieczne, bo w przypadku produktów, których zwolnienie dotyczy, bardzo rzadko można się spotkać z nielegalnym handlem, a oznakowanie wszystkich produktów akcyzowych banderolami sporo kosztuje.

Drugi projekt resortu finansów dotyczy zwolnienia z akcyzy próbek płynu do e-papierosów, wyrobów nowatorskich oraz suszu tytoniowego, które mają być przeznaczone do badań naukowych. Zmiana ma wejść w życie od 1 października.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także