17.09.2020/09:05

Mięso w Europie może być zakażone? Poważne zarzuty kontrolerów

EWFC, organizacja zrzeszająca kontrolerów mięsa w Europie twierdzi, że standardy badania mięsa od lat są w Europie coraz niższe, co może stanowić zagrożenie dla konsumenta.

Cytowana przez „The Guardian” agencja podaje przykłady coraz słabszej kontroli mięsa na europejskich rynkach. W 2014 roku Komisja Europejska zmieniła zasady sprawdzania wieprzowiny. Teraz odbywa się to w sposób wizualny, inspektorzy zrezygnowali z wycinania węzłów chłonnych ze świńskich głów, w których można wykryć ewentualne niebezpieczne zmiany.

Odpowiedź przygotowała już odpowiedzialna za standardy żywności w Wielkiej Brytanii FSA (ang. Food Standards Agency), która podkreśliła, że gdyby wykryto realne zagrożenie, podjęto by natychmiastowe kroki. Również Komisja Europejska stwierdziła, że unijne standardy bezpieczeństwa żywności należą do najwyższych na świecie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także