08.04.2020/20:55

Milion osób może stracić pracę

Jednym ze skutków obostrzeń wprowadzonych przez premiera Mateusza Morawieckiego, aby walczyć z epidemią koronawirusa, będą masowe zwolnienia. Według różnych szacunków pracę w przeciągu paru miesięcy straci od kilkudziesięciu tysięcy do nawet miliona osób – informuje serwis fakt.pl.

Firmy w Polsce zwalniają pracowników. Rośnie bezrobocie. Wszystko przez zastój gospodarczy wywołany epidemią koronawirusa. Wielu Polaków zdanych jest teraz na łaskę państwa. Ale mylą się ci, którzy sądzą, że na bezrobociu da się wyżyć z państwowego garnuszka. Zasiłki wynoszą niejednokrotnie tylko kilkaset złotych. Pewna grafika pokazuje, co da się kupić za tę jałmużnę.

Pracując zawodowo, każdy z nas co miesiąc odkłada ze swojej pensji 3 proc. przymusowej składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – podaje fakt.pl.

Głównym celem Funduszu Pracy jest przeciwdziałanie skutkom bezrobocia, promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych powstał z kolei w celu ochrony pracowników przed utratą wynagrodzenia w sytuacji, gdyby pracodawca zbankrutował i stał się niewypłacalny.

Środki na walkę z kryzysem pochodzą z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pieniężnych. To te źródła miały pozwolić przeżyć ludziom tracącym pracę i tym, którym bankrutujący pracodawcy przestali wypłacać wynagrodzenia.

Kto wyżyje za postojowe w tej obecnej formie, czy za 800 złotych zasiłku dla bezrobotnych? - pyta w rozmowie z fakt.pl przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Andrzej Radzikowski.

I podkreśla, że ludzie często przez długie lata płacili co miesiąc ze swojej pensji 3 proc. składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, żeby zabezpieczyć siebie na czas kryzysu. I co się dzieje teraz? Te pieniądze w małym stopniu trafią do pracowników.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • zorro 09.04.2020

    Po co siejecie ferment...jak nikt tego jeszcze nie policzył

  • Czarek 08.04.2020

    I dlatego powinny wrócić niedziele handlowe. Jeśli np sklep z ciuchami będzie otwarty w niedzielę to będą potrzebne dodatkowe roboczogodziny a więc więcej etatów w firmie

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.