01.02.2019/12:34

Milionowe kary dla Auchan i Carrefour za zmowę cenową w Rumunii

Sieci Auchan, Cora i Carrefour, a także czterech dostawców z nimi współpracujących zostali ukarani przez rumuński urząd antymonopolowy za zmowę cenową. Łączna kara to 87,7 mln lei, czyli 18,8 mln euro. Decyzja nie jest prawomocna – informuje serwis SeeNews.

Rumuńska Rada ds. Konkurencji poinformowała w czwartek 31 stycznia, że ukarała trzy sieci detaliczne i czterech ich dostawców łączną grzywną w wysokości 87,7 mln euro za to, że w latach 2010 – 2016 firmy te naruszały zarówno miejscowe, jak i unijne przepisy, „ustawiając” ceny sprzedaży niektórych artykułów oferowanych w promocjach.

Rada ustaliła, że w niektórych przypadkach ceny sprzedaży nie były ustalane według reguł rynkowych, zgodnie z zasadami podaży i popytu. Zamiast tego, dostawcy i detaliści uzgadniali stałą lub minimalną cenę detaliczną. W ten sposób ceny płacone przez konsumentów były zawyżane – relacjonuje serwis SeeNews.

Auchan został ukarany grzywną w wysokości ok. 35,5 mln lei (ok. 7,6 mln euro), a Carrefour ok. 27 mln lei (ok. 5,8 mln euro). Firmom przysługuje prawo odwołania do sądu apelacyjnego w Bukareszcie.

Źródło: seenews.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.