21.08.2019/09:43

Min. Środowiska: Wszystkie foliówki powyżej 15 mikrometrów objęte opłatą recyklingową 20 gr + VAT

Minister środowiska Henryk Kowalczyk przyznał w radiowej „Jedynce”, że sieci handlowe znalazły sposób na obchodzenie przepisów o opłatach recyklingowych i potwierdził, że od 1 września wszystkie torby z folii o grubości powyżej 15 mikrometrów będą objęte opłatą recyklingową w wysokości 20 gr plus VAT.

Minister Kowalczyk przyznał, że handlowcy wprowadzali do oferty torby o grubości powyżej 50 mikrometrów, które nie były dotychczas objęte opłatą recyklingową. Uznał, że tzw. ustawa śmieciowa w dotychczasowym brzmieniu nie spełniła swojej roli. Nie udało się też jego zdaniem osiągnąć efektów ekologicznych, stąd decyzja o objęciu opłatą wszystkich foliówek powyżej 15 mikrometrów.

Przypomnijmy, że obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. przepisy o opłacie recyklingowej za foliówki zostały zmienione w lipcu, bowiem okazały się dziurawe. Sprzedawcy detaliczni i hurtowi mieli pobierać od klientów, a następnie odprowadzać opłatę recyklingową w wysokości 20 groszy od każdej wydanej torebki foliowej, której grubość wynosi od 15 do 50 mikrometrów.

Sieci handlowe łatwo poradziły sobie z nowym obowiązkiem, wprowadzając do sprzedaży grubsze torby, od których opłaty nie trzeba było odprowadzać. W konsekwencji wpływy z opłaty za 2018 rok okazały się aż 18-krotnie niższe od prognozowanych przez Ministerstwo Środowiska. Zamiast 1,15 mld zł wyniosły... zaledwie 64 mln zł.

Wiele sieci, wykorzystując dezorientację klientów, i tak wprowadziło obowiązek zapłaty za torebki lub podwyższyło ceny reklamówek. Cały dodatkowy zysk z tego tytułu trafił do firm.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • Obywatel Republiki 30.08.2019

  Problem w tym, że gdyby władzy zależało w pierwszej kolejności
  na ochronie środowiska, to można by ten problem załatwić dużo
  prościej, taniej i bez tej durnej, kolejnej, kolejnej, kolejnej biurokracji
  narzuconej przez rządowego oprawcę polskim biznesom.
  A, że władza ochronę środowiska traktuje tylko
  propagandowo, a prawdziwym celem są dodatkowe miliardy,
  dodatkowy podatek, to mamy tradycyjnie, jak to u nas burdxl
  ubrany w hasła B.H.O. ! Pozdrawiam.

 • aag 24.08.2019

  Czyli sukces, klienci zaczęli dbać o środowisko;-)

 • mxc 22.08.2019

  To nie sieci handlowe obeszły przepisy, tylko klienci zaczęli się dzielić na tych którzy nie zapłacą za reklamówkę nawet jak będzie kosztowała 25 gr ( większość ) , tych co maja własne torby , oraz mniejszość która płaci. W ostatnich latach zamawiałem reklamówki do sieci co kwartał. Teraz tą samą ilość raz w roku . Tak więc nic to nie da... miliarda nie uzbierają ;) Pozdr!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.