05.12.2019/12:17

Minister Ardanowski: beneficjenci programów socjalnych powinni kupować polską żywność

– Bardzo ważne jest to, aby media, szczególnie te najbardziej opiniotwórcze, promowały polską żywność. Ta żywność, którą słusznie się chwalimy, jest żywnością wysokiej jakości i sprzedaje się coraz lepiej w kraju i poza jego granicami – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystej gali Złotej 100 Polskiego Rolnictwa tygodnika Wprost.

Minister stwierdził, że m.in. dzięki pracowitości i zaradności polskich rolników bardzo dobrze rozwija się eksport polskich produktów rolno-spożywczych. Jego wartość w tym roku przekroczy, na co wskazują dane cząstkowe, o około 2 mld euro wynik ubiegłoroczny, kiedy osiągnęliśmy 30 mld euro.

Szczególną uwagę poświęcił kwestii patriotyzmu konsumenckiego. – To bardzo istotne zachowanie konsumentów. Realizujemy wielkie programy społeczne i szczególnie beneficjenci tych programów powinni nabywać polską żywność. I to nie tylko dlatego, że jest najlepszej jakości, ale poprzez ich nabywanie środki z programów społecznych, w pewnej części, wracają na ich dalszą realizację – podkreślił minister Ardanowski.

– Konsument nie chce anonimowej żywności. Chce wiedzieć dokładnie, co kupuje i skąd dana żywność pochodzi – powiedział minister dodając, że takie oznaczenia dają konsumentom możliwość dokonywania świadomych wyborów podczas zakupów.

Szef resortu rolnictwa przedstawił również zagrożenia z jakimi mamy do czynienia w tym właśnie sektorze gospodarki. – Na naszych oczach coś dziwnego dzieje się z klimatem, brakuje też ludzi do pracy w rolnictwie i mamy do czynienia z coraz silniejszymi atakami na rolnictwo – powiedział minister.

Zwrócił uwagę, że niektórzy wykorzystują naturalną wrażliwość młodych ludzi i manipulują nimi w celu atakowania działalności rolniczej, przedstawianej im jako działalności wręcz zabójczej dla klimatu. Za groźne, ale bezsensowne uznał minister żądania zakazania hodowli zwierząt, zwłaszcza bydła. – Musimy wspólnie przeciwstawiać się tym zagrożeniom. Wiele może w tej kwestii pomóc innowacyjność rozumiana jako szybkie wdrażania nowych rozwiązań, pomysłów i wyników badań naukowych – podkreślił minister.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.