12.08.2020/16:01

Minister Ardanowski wciąż liczy na powstanie państwowej sieci handlowej

Ja jestem zwolennikiem powstania państwowej sieci detalicznej, a może nawet sieci hurtowni – przypomniał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w programie "Money. To się liczy". Wyraził nadzieję, że "coś z tego wyjdzie.

Minister Ardanowski jest zdania, że pomysł utworzenia państwowe sieci handlowej nie został całkowicie porzucony przez rządzących. Przekonuje, że rozmowy w sprawie jej uruchomienia wciąż trwają „na najwyższym szczeblu”.

– Toczą się poważne analizy na temat polskiego holdingu spożywczego – zapewnił jako gość programu "Money. To się liczy". Minister ujawnił, że zewnętrzni doradcy namawiają decydentów, by powrócić do projektu uruchomienia takiej sieci. Wyraził nadzieję, że „coś z tego wyjdzie”.

Przypomnijmy: w marcu 2020 r. minister Ardanowski w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl wyjaśniał, że w oparciu o zasoby Krajowej Spółki Cukrowej budowana jest Krajowa Grupa Spożywcza. Jak ujawnił, jej powstaniem i działalnością zajmować się miało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Miała m.in. dbać o ceny, żywienie zwierząt oparte na polskich paszach oraz utworzenie dwóch nabrzeży przeładunkowych dla polskich pasz. Planowano jednak także inne obszary działalności KGS.

W czarwcu 2020 r. o KGS zrobiło się głośno w związku z deklaracją wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, który zasugerował, że narodowy holding może zostać uzupełniony o sieć sklepów spożywczych, poprzez przejęcie prywatnego podmiotu przez państwo. Pomysł ten minister Soboń rozwinął i omówił już w lipcu 2020 r. na łamach "Społemowca Warszawskiego". – Na pewno nie będziemy chcieli budować państwowej sieci sklepów od zera, ale stworzymy ją na podwalinach istniejących już tworów – zapewnił.

Spółdzielcy podchwycili pomysł. Jak informowaliśmy wówczas na portalu wiadomoscihandlowe.pl, z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie rozmów na temat uwzględnienia sieci sklepów Społem, spółdzielni rolniczych i przetwórczych w projekcie budowy KGS zwrócił się pod koniec czerwca Mieczysław Grodzki, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej. Potencjalna współpraca miałaby dotyczyć obszarów m.in. produkcyjnego, dystrybucyjnego i handlowego.

Czy ciąg dalszy nastąpi?

Czytaj więcej na stronie money.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.