18.07.2016/13:32

Minister Finansów: Podatek handlowy może zostać uszczelniony

- Nie jest wykluczone, że do podatników podatku handlowego zostaną dodane grupy kapitałowe - poinformował w poniedziałek minister finansów Paweł Szałamacha. Czy to oznacza, że jeszcze w trakcie przewidzianych na bieżący tydzień prac nad podatkiem handlowym w Senacie padnie propozycja takiej poprawki?

Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego tygodnia Ministerstwo Finansów pytane przez portal wiadomoscihandlowe.pl o to, czy resort popiera tego typu poprawkę (autorstwa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, a forsowaną przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego), usłyszeliśmy odpowiedź przeczącą. - Wbrew intencjom i zamiarom projektodawcy zaproponowana poprawka nie zapewni uszczelnienia podatku - oceniło wtedy dla nas ministerstwo propozycję popieraną przez niektórych posłów oraz część środowiska handlowego.

Pomysł zgłoszony przez ZPP zakłada dopisanie do uchwalonej przez Sejm ustawy nowego artykułu, w którym znalazłaby się definicja "grupy handlowej" oraz wzór, według którego byłaby wyliczana kwota podatku obciążająca podmioty wchodzące w skład owej grupy. ZPP chce, by grupę handlową stanowiły wszystkie sklepy działające pod wspólną marką. Drugi warunek to posiadanie przez jedną ze spółek co najmniej 20 proc. głosów w innej spółce (bezpośrednio lub pośrednio). Do zakwalifikowania podmiotów jako grupy kapitałowej potrzebne jest - zgodnie z propozycją ZPP - spełnienie obu tych kryteriów równocześnie.

Z dzisiejszej wypowiedzi ministra finansów Pawła Szałamachy wywnioskować można, że resort w ostatnich dniach zmienił swoje zdanie ws. omawianej poprawki. - Ze względu na wielość podmiotów prowadzących handel, ta formuła musiałaby brać pod uwagę wszystkie różnice. Po dużej dyskusji dotyczącej opodatkowania modułu w postaci franczyzy, zdecydowaliśmy się na projekt, który jest w Sejmie. Ale w związku z tym, że podatnicy mogą reagować, nazwijmy to, dynamicznie, my także możemy dokonać korekty - oznajmił minister w poniedziałek.

Co wpłynęło na zmianę stanowiska MF? Być może chodzi o działania podjęte przez właścicieli polskiej sieci Media Expert. "Puls Biznesu" doniósł w miniony wtorek, że Media Expert kompletnie reorganizuje swoją strukturę. Właściciel sieci zarejestrował blisko 300 różnych spółek z o.o., tłumacząc, że w ten sposób dopasowuje model swojego biznesu do modelu głównych konkurentów - sieci Media-Markt i Saturn - oraz że wprowadzane zmiany pozwolą kierownikom sklepów na "optymalizowanie poziomu lokalnych przychodów" i na "motywację zatrudnionych pracowników", co ma się przyczynić do poprawy efektywności ogólnej sprzedaży.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Leopold 19.07.2016

    PIS to czysta komuna - ich walka o podatek handlowy przypomina bitwę o handel, ich tzw. prezes to w najczystszej postaci pierwszy sekretarz partii komunistycznej, prokuratorzy Ziobry to prokuratorzy tak samo sterowani politycznie jak Ci za Bieruta czy Gomułkę, walka z zachodem to tak samo jak komuchy walczyli z imperializmem, opanowanie mediów publicznych przez rządzącą partię takie same jak za komuny, poziom zakłamania w mediach publicznych - zbliżony obecnie (druga komuna) do tego w czasach pierwszej komuny.

  • żałosne!!! 18.07.2016

    Aha. To nie mogli uszczelnić, zanim wysłali ustawę do Sejmu?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.