06.07.2016/11:45

Minister Janczyk: Znaleźliśmy złoty środek ws. podatku handlowego

W trakcie drugiego czytania projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej w Sejmie, jakie odbyło się we wtorek, wiceminister finansów Wiesław Janczyk zachwalał kształt omawianego projekt. Zdaniem przedstawiciela resortu, debata na temat nowej daniny została już wyczerpana, a zaproponowane przez ministerstwo przepisy są dobrze dostosowane do realiów rynku handlowego w Polsce.

- Mam takie przeświadczenie, że znaleźliśmy złoty środek, dlatego że uwzględniliśmy wszystkie trafne, obiektywne postulaty, propozycje i definicje, jakie można było zapisać w tej ustawie. Prosze mi wierzyć, gdyby ktoś dostarczył materiał, który w sposób bardziej obiektywny (...) opisywałby całą tę rzeczywistość handlową i gospodarczą, z jaką mamy do czynienia, biorąc pod uwagę całą urodę rynku sprzedaży detalicznej w Polsce, to na pewno zostałby taki pomysł w ustawie uwzględniony - mówił Janczyk.

Minister przypomniał, że obecny kształt podatku handlowego mocno odbiega od początkowej propozycji tej daniny, z lutego br. Polski rząd zrezygnował m.in. z oddzielnych stawek podatku za handel prowadzony w soboty i niedziele, maksymalna stawka podatku zmalała z 1,9 proc. do 1,4 proc., a kwota wolna od podatku wzrosła z 1,5 mln zł miesięcznie do 17 mln zł miesięcznie.

- Ta potężna kwota zwolnienia (...) powoduje, że regulacją może zostać objętych około 200 podmiotów, natomiast 30 tys. innych podmiotów nie zapłaci w związku z tą daniną podatku - powiedział Janczyk. Jego zdaniem spowoduje to, że "ci, dla których będzie ważne to, czy cena produktu zmieni się, czy cena oferowana przez handlowca wobec dostawcy będzie inna, będą mogli kierować swoje kroki przy zakupach do tych podmiotów, które nie zostaną objęte tym podatkiem". - To jest właśnie ten element stymulacyjny wobec rynku i próba wyrównania szans - ocenił minister.

W odpowiedzi na pytania posłów opozycji o to, czy w obliczu niskich prognoz wpływów do budżetu państwa istnieje sens wprowadzania podatku handlowego, Janczyk odparł, że choć nowa danina w skali całego roku nie wygeneruje nawet 10 proc. dochodów potrzebnych do wypłaty świadczeń w ramach programu Rodzina 500+, to rząd i tak z niej nie zrezygnuje. - Rząd skrupulatnie łączy różne strumienie dochodów i dba o to, aby finanse publiczne były zrównoważone - stwierdził Janczyk.

Z wtorkowych wypowiedzi ministra wynikało też, że liczy on na większe wpływy do budżetu, niż 1,9 mld zł w skali roku. - Kwota netto podawana w Ocenie Skutków Regulacji może być niedoszacowana, dlatego że, nie oszukujmy się, wiele podmiotów, tych największych, po prostu nie płaciło podatku CIT - oznajmił Janczyk z mównicy sejmowej.

Wiceminister podczas drugiego czytania projektu ustawy skrytykował posłów opozycji, podnoszących w swoich wystąpieniach temat zgodności proponowanych przez rząd regulacji z prawem Unii Europejskiej.

- Z przykrością muszę to stwierdzić, dostarczacie fantastycznego materiału do analizy w Brukseli. Nie musicie tam państwo jechać, piszecie tu wspaniały stenogram, który zostanie zawieziony i będzie znakomitym argumentem do tego, żebyśmy polemizowali, żebyśmy bronili tego projektu. Ale jesteśmy na to przygotowani - oświadczył Janczyk.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.