10.03.2017/10:16

Minister Kowalczyk: Rząd przyjął stanowisko ws. handlu w niedziele (aktualizacja)

Rząd przyjął w czwartek stanowisko w sprawie handlu w niedzielę - poinformował na antenie TV Republika minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jak zdradził Kowalczyk, w stanowisku rządu nie została określona liczba niedziel w miesiącu, w które powinien obowiązywać zakaz. Oprócz tego rząd "wypunktował niektóre rzeczy, np. zbyt ostre kary za złamanie zakazu".

- Jesteśmy za dalszymi pracami. Część ministrów była za stopniowym zwiększaniem, ja jestem za tym, aby we wszystkich był zakaz - powiedział Kowalczyk w TV Republika.

Przypomnijmy, projekt oficjalnego stanowiska rządu ujawniliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl już na początku lutego. Zapoznać się z nim można pod tym linkiem.

Przyjęcie stanowiska przez rząd oznacza, że prace nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele zostaną wznowione. Wcześniej poseł PiS Jan Mosiński, przewodniczący sejmowej podkomisji, która ma rozpatrzyć projekt, zapowiadał, że prace tejże podkomisji "nie mają sensu", dopóki nie jest znane ostateczne stanowisko rządu.

Przypomnijmy, obywatelski projekt ustawy, pod którym podpisało się ponad 0,5 mln obywateli, trafił do Sejmu pod koniec września 2016 r. Na początku października odbyło się jego pierwsze czytanie, jednak od tamtej pory prace stoją w miejscu.

Aktualizacja tekstu:

Z naszych informacji wynika, że wypowiedź ministra Kowalczyka mogła być nieprecyzyjna. Posiedzenia Rady Ministrów tradycyjnie odbywają się we wtorki, a nie czwartki. Teoretycznie stanowisko rządu mogłoby zostać przyjęte w czwartek (w trybie obiegowym), jednak taki wariant nie wydaje się prawdopodobny, gdy weźmiemy pod uwagę, że do tej pory obóz Prawa i Sprawiedliwości raczej zwlekał z jakimikolwiek działaniami w temacie zakazu handlu w niedziele.

Co ważne, w czwartki odbywają się posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów, czyli organu, którego przewodniczącym jest minister Kowalczyk. Najprawdopodobniej więc to KSRM, a nie rząd zajmował się w czwartek rozpatrzeniem stanowiska ws. handlu w niedziele. W takim scenariuszu Rada Ministrów mogłaby przedstawić stanowisko już w najbliższy wtorek, 14 marca.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • Wojtus 13.03.2017

  przeciez to brew konstytucji i prawu - kto to poparl?

 • Wojtus 13.03.2017

  przeciez to brew konstytucji i prawu - kto to poparl?

 • Prezydent San Escobar 13.03.2017

  Niech wprowadzają ten zakaz i inne durne , regresywne deformy (nie reformy) w San Escobar. Polskę niech antypolscy manipulanci pisowscy zostawią w spokoju.

 • hania 11.03.2017


  wiadomo o co chodzi - o hajs z zagranicy do kieszeni

 • pereiro 10.03.2017

  Przecież ta ustawa w ogóle nie powinna być opracowywana bo Solidarność porobiła w niej kardynalne błędy… Jest niezgodna z konstytucją!!!

 • ipoco? 10.03.2017

  Jak w niedziele będzie zakaz handlowy to w soboty będzie jeden wielki armagedon w centrach handlowych. Pogłupieli….

 • znachor 10.03.2017

  Zajęło mu to tylko pół roku. Genialny strateg w akcji.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.