19.01.2020/10:18

Minister rolnictwa: musimy wprowadzić drakońskie ustawy, żeby walczyć z ASF

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski oznajmił w sobotę w Berlinie, że sama bioasekuracja nie wystarczy w walce z epidemią afrykańskiego pomoru świń (ASF). Potrzebne jest zmniejszenie populacji dzików. Jak przykład podał niemieckie działania w tym zakresie.

- Niemcy mówią, że jeżeli nie dokonacie zmniejszenia populacji dzików, to nie poradzicie sobie z tą chorobą. Sama bioasekuracja nie wystarczy – powiedział Ardanowski w Berlinie.

- Profilaktycznie Niemcy wybili u siebie bardzo dużą ilość dzików. Myśliwi mają tu nałożone obowiązkowe indywidualne odstrzały, które muszą wykonać i robią to. Ponieważ może to zapobiec przemieszczaniu się choroby – tłumaczył. - U nas każdy sobie rzepkę skrobie. Polski Związek Łowiecki, do tego powołany, twierdzi, że nie będzie polował. Musimy zatem wprowadzać drakońskie ustawy – dodał minister.

Minister podkreślił także, że część polskich polityków, którzy uważają, że nie wolno ingerować w przyrodę i strzelać do dzików, nie rozumie, że utrzymywanie chorej populacji tych zwierząt jest przyczyną roznoszenia ASF.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Arek 19.01.2020

    Ile Pan Minister osobiście już zabił dzików?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.