20.04.2017/09:58

Minister Szwed: Zakaz handlu w niedziele nie może być bardziej restrykcyjny niż w święta

- Trudno sobie wyobrazić, żeby zakaz dotyczący handlu w niedziele był bardziej restrykcyjny niż zakaz w święta - uważa wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jego zdaniem jedną z kluczowych kwestii przy dalszych pracach nad przepisami w tym zakresie będzie decyzja, czy należy nowelizować kodeks pracy, czy też zdecydować się na nową ustawę.

Wiceminister Szwed reprezentował stronę rządową podczas środowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. rynku pracy, która zajmuje się rozpatrywaniem obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Po dwóch godzinach debaty stwierdził, iż na chwilę obecną nie widać w sprawie niedzielnego handlu żadnego kompromisu, bowiem każda ze stron jest "dość mocno okopana w swoich stanowiskach".

- Będę wprowadzał trzeci zakaz. Wprowadzałem już wolne soboty, wprowadzałem zakaz handlu w święta i teraz jest trzeci (zakaz - dop. red.). Nauczyłem się jednej rzeczy: trzeba szukać kompromisu w takich sytuacjach. Warto się zastanowić, jak z tego wyjść, żeby przygotować dobre rozwiązania - powiedział Stanisław Szwed.

Jak zauważył, problematyczną kwestią jest próba wprowadzenia nowej ustawy zamiast znowelizowania kodeksu pracy. - Musimy przesądzić, czy idziemy w kierunku kodeksowym, a z tego, co tu słyszymy, to nie, bo chcemy objąć (zakazem - dop. red.) również pracowników na umowach cywilno-prawnych - oznajmił.

Szwed zasugerował posłom konieczność uporządkowania porządku prawnego poprzez przeniesienie obecnych przepisów dot. zakazu handlu/pracy w święta (zawartych w kodeksie pracy) do projektowanej ustawy. - Musimy te przepisy przenieść, (...) zostawiając ogólny zakaz handlu - stwierdził. To może oznaczać, że już wkrótce zakres zakazu handlu w święta zostanie de facto rozszerzony.

Wśród innych kwestii, które wymagają rozstrzygnięcia, wiceminister wymienił m.in. definicję niedzieli (należy ustalić, czy faktycznie powinna kończyć się w myśl ustawy o 6 rano w poniedziałek) oraz kwestie związane z e-commerce. - Rynek internetowy jest bez granic i też trzeba to wziąć pod uwagę - zauważył.

Szwed opowiedział się także za jak najkrótszą listą wyjątków od zakazu handlu. - Jestem za tym, aby ten projekt miał jak najmniej wyłączeń. Lista już 30 wyłączeń z tej ustawy powoduje, że ona się robi kompletnie nieczytelna i łatwa do obejścia. Generalnie jestem zwolennikiem tego, że jeżeli robimy zakaz, to niech on dotyczy prawie wszystkich - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zdaniem Szweda, prace nad projektem ustawy wewnątrz sejmowej podkomisji nie skończą się szybko. Wiceminister przedstawił opinię, że potrzebnych będzie nie jedno, a kilka dodatkowych posiedzeń (podobnie mówił portalowi wiadomoscihandlowe.pl szef podkomisji, poseł PiS Jan Mosiński).

- Musicie państwo wyjść z podkomisji z gotowym projektem. Ja sobie nie wyobrażam, żeby na komisji była podobna dyskusja. (...) Mam świadomość, jaki ciężar odpowiedzialności spada na podkomisję, która musi przygotować projekt już konkretnej ustawy - podsumował Szwed.

Czytaj także:
Sejmowa podkomisja dyskutowała o zakazie handlu w niedziele
Jan Mosiński, szef sejmowej podkomisji: Zakaz handlu od 2018 r., w dwie niedziele w miesiącu

Dodaj komentarz

11 komentarzy

 • mateusz 07.05.2017

  PiS niby chce powstrzymać obcy kapitał przed przejmowaniem polskiego handlu, a jednocześnie tą ustawą hamuje rozwój, a wręcz uśmierca polski drobny handel - bo te małe Żabki, odido i groszki poupadają jak nie będą mogły być otwarte w niedziele. Gdzie tu logika, gdzie sens.

 • jaro 01.05.2017

  Kaczyński już pokazał, że musi być ostrozny z tą ustawą, bo przez te jej błędy i bzdurne zapisy "wyłączenia od wyłączeń" mogą do siebie zrazić i właścicieli małych sklepów, i klientów

 • mars 26.04.2017

  Zakaz handlu? A może niech sejm na siebie nałoży zakaz szkodzenia polskiemy drobnemu handlowi. Podpiszcie petycję
  https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezes_Partii_Prawo_i_Sprawiedliwosc_Jaroslaw_Kaczynski_Ratujmy_male_polskie_sklepy_franczyzowe_przed_zakazem_handlu_w_n/

 • bryndak 25.04.2017

  Pokażmy Pisowi czerwoną kartkę za to, jak chce niszczyć polski drobny handel https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezes_Partii_Prawo_i_Sprawiedliwosc_Jaroslaw_Kaczynski_Ratujmy_male_polskie_sklepy_franczyzowe_przed_zakazem_handlu_w_n/

 • Lexis 24.04.2017

  Czemu Solidarnosci zależy na nierównym traktowaniu sklepikarzy? Czemu to ma służyć? Kolejnym podziałom polaków?

 • Bonna 24.04.2017

  Ale skoro robimy wyjatek dla małych sklepów, żeby mogły się otwierać, to dla wszystkich, tych franczyzowych też, bo inaczej to niczym nieuzasadniona dyskryminacja

 • paranoja 23.04.2017

  Prof. Chmaj parę miesięcy temu bił na alarm, że będzie problem z tą ustawą, bo jest niezgodna z konstytucją i dyskryminuje małe sklepy franczyzowe. Nie słuchali, to teraz mają

 • wiem_to 23.04.2017

  A niby dlaczego sklepy franczyzowe miałyby być zamknięte, a inne małe sklpey już nie? Już nie mówiąc np. o sklepach na stacjach benzynowyc, a one też przecież często działają na zasadzie franczyzy. To wygląda na dyskryminację, czyli jest neizgodne z konstytucją

 • Hehe 21.04.2017

  Ja wole wyjsc z sieci i stanac samemu za lada niz zamykac sklep. Obrot w swieto w 8h to jak zwykly caly dzien np. Poniedzialek 19h (6.00-1 w nocy) otwarte wiec zadne rabaty franczyzowe tego nie zrekompensuja. W niedziele bede otwieral 12-23 jesli zamkna zabki to bedzie eldorado, x2 8h poniedzialkowe jak nic

 • maniek 20.04.2017

  Małe sklepy jak jeszcze istnieją to są to własnie sklepy franczyzowe, bo inaczej by nie przetrwały pod naporem dyskontów, więc nie zamykajcie ich w niedziele

 • Jurek 20.04.2017

  A może jeszcze dorzucić zakaz handlu w piątek ? I zakaz pracy w fabrykach w środę ? I jeszcze zakaz myślenia aby Obywatele nie zmienili rządzących ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.