28.01.2021/14:40

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznaje: zamknięcie galerii miało niewielki wpływ na przebieg pandemii

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał w czwartek, że wprowadzone w grudniu obostrzenia dotyczące galerii handlowych nie miały dużego przełożenia na sytuację epidemiczną w Polsce.

- Z naszej obserwacji wynika, że skutek epidemiczny tego działania nie był wyraźnie zauważalny - stwierdził szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, na której ogłosił odmrożenie handlu w galeriach od 1 lutego.

Komentarz Niedzielskiego to potwierdzenie tego, o czym od dawna mówili przedsiębiorcy zajmujący się handlem. Przekonywali oni, że sklepy powinny działać, ponieważ są stosunkowo bezpieczne.

- Widać, że już też nauczyliśmy się dbać o to, żeby trzymać dystans, żeby w tych sklepach być w maseczkach, zresztą obsługa zawsze zwraca na to uwagę. Mamy tam wyposażenie w płyny dezynfekcyjne, więc wydaje się tutaj, że przy tych parametrach pandemicznych (...) takie rozwiązanie jest możliwe - dodał minister Niedzielski.

Odnosząc się do reotrwarcia nie tylko galerii handlowych, ale również galerii sztuki, przedstawiciel rządu stwierdził, że przy podejmowaniu decyzji oparto się "na badaniach, które zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, które mówią że handel jest stosunkowo bezpieczny, tzn. nie jest na szczycie listy miejsc, w których dokonuje się transmisja koronawirusa".

1 lutego nie tylko zostanie wznowiona działalność wszystkich sklepów w galeriach (gastronomia wciąż będzie mogła działać w modelu na wynos lub z dostawą), ale także całkowicie zlikwidowane zostaną tzw. godziny dla seniorów, obowiązujące od połowy października w godz. 10-12 od poniedziałku do piątku w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach.

- Zwrócili się do nas przedsiębiorcy z apelem o zniesienie godzin dla seniora. Ponieważ otwieramy cały handel, otwieramy go z taką itnencją, że jest tam zachowany reżim sanitarny, mamy zachowanie dystansu, wymóg noszenia maseczek, to również tutaj przychylimy się do tego apelu i te godziny dla seniora zostają zniesione od 1 lutego. Również wydaje się, że tak jak postępują szczepienia w grupie seniorów, będziemy mieli coraz bezpieczniejszą sytuację i mamy realne argumenty, żeby iść w tym kierunku - uzasadnił Adam Niedzielski.

Czytaj także:
Koniec godzin dla seniorów w sklepach! Wraca handel w galeriach! Rząd luzuje ograniczenia dla branży

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także