28.11.2021/10:29

Ministerstwo Finansów: Będziemy walczyć o możliwość stosowania 0 proc. VAT na żywność pod pewnymi warunkami

Ministerstwo Finansów twierdzi, że Polska "aktywnie wspiera projekt reformy stawek VAT w UE, który dopuszczałby pod pewnymi warunkami stosowanie stawki 0 proc. VAT także na żywność". Resort w ten sposób próbuje gasić pożar po tym, jak portal 300gospodarka.pl ujawnił, że rząd Mateusza Morawieckiego nie złożył wniosku w tej sprawie do Komisji Europejskiej, pomimo zapewnień premiera, że to KE blokuje możliwość działania jego rządu.

Przypomnijmy, że podczas ogłoszenia w czwartek założeń tzw. tarczy antyinflacyjnej Morawiecki twierdził, że to KE nie zgadza się na wprowadzenie 0 proc. VAT na artykuły spożywcze. Według premiera, to dlatego rząd nie obniży VAT na żywność. W rzeczywistości okazało się, że wniosku Polski w tej sprawie... nie było.

Teraz MF próbując bronić szefa rządu wskazuje, że "zgodnie z unijną dyrektywą VAT stosowanie stawki 0 proc. VAT na żywność jest niedopuszczalne i stanowi naruszenie prawa UE". Ale przecież Morawiecki o tym z pewnością wiedział. O tym, ile jest w jego deklaracjach prawdy, a ile próby przerzucania odpowiedzialności za drożyznę w Polsce na UE, najlepiej świadczy fakt, że premier nie zdecydował się na szerokie obniżenie VAT na całą żywność do 5 proc. (na to prawo unijne pozwala). Obecnie część artykułów spożywczych sprzedawanych w Polsce objęta jest wyższym VAT-em (8 proc. lub 23 proc.).

Ministerstwo Finansów w komunikacie podkreśla, że "Polska w zakresie produktów żywnościowych stosuje co do zasady najniższą z możliwych na gruncie prawa UE stawek VAT – stawkę 5 proc. VAT".

Resort wskazuje też, że 18 listopada 2021 r. podczas posiedzenia unijnej grupy roboczej rozmawiano na temat reformy stawek VAT. - Polska kolejny raz wnioskowała o szersze stosowanie stawek obniżonych. Służby Komisji potwierdziły celowość przyjęcia zmian w dyrektywie, jako niezbędnych do tego, aby państwa mogły szerzej stosować preferencje stawkowe VAT niż obecnie - zapewnia MF.

Ministerstwo dodaje, że "będący przedmiotem prac grupy projekt dyrektywy VAT w zakresie stawek zakłada prawo do szerszego niż obecnie stosowania stawek obniżonych, w tym stawki 0 proc. Dotyczy to także żywności. W opinii Komisji dokonanie takiego kroku będzie możliwe dopiero po zakończeniu prac nad projektem dyrektywy VAT".

- Ministerstwo Finansów już wcześniej formalnie wnioskowało w ramach derogacji o zastosowanie stawki 0 proc. VAT na książki i transport. Odpowiedzi KE były zawsze negatywne - podał resort.

Pośrednio potwierdził zatem, że podobnego wniosku w sprawie żywności nie złożono, a więc doniesienia portalu 300gospodarka.pl są prawdziwe.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Nickt 29.11.2021

    I jaki to ma sens? Jak VAT zejdzie do 0 to handlarze od razu podniosą ceny i w rezultacie nic się nie zmieni.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także