14.02.2020/08:21

Ministerstwo Klimatu pracuje nad systemem kaucjonowania opakowań napojów

Ministerstwo Klimatu pracuje nad projektem ustawy wprowadzającej ogólnopolski system kaucyjny, w ramach którego wszystkie opakowania od napojów miałyby być objęte kaucją i mogłyby być zwracane w sklepach – dowiedział się portal Noizz.

Według niepotwierdzonych informacji, projekt stosownego aktu prawnego może trafić pod obrady rządu latem, natomiast automaty pojawią się w marketach dopiero w 2024 r. System miałby obejmować butelki szklane, plastikowe oraz puszki. Według wstępnych założeń, kaucja ma wynosić od 50 gr do 1 zł za opakowanie.

Według Filipa Piotrowskiego z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, prace są średnio zaawansowane. Jesienią 2019 r i w styczniu 2020 r.przeprowadzono dwie rundy konsultacji. Jeśli nie będą konieczne dalsze rozmowy, projekt ustawy może być gotowy w marcu – relacjonuje Noizz.

Sprawny system, oparty na zbiórce w sklepach, pozwala odzyskać nawet ponad 90 proc. opakowań – takie wyniki uzyskiwane są m.in. w Niemczech i na Litwie. Co ważne, opakowania zbierane w taki sposób są czyste, co ułatwia ich przetwarzanie.

Rozważane jest włączenie do systemu wszystkich placówek handlowych, które sprzedają napoje. Przy większych sklepach stałyby automaty, w mniejszych odbiór opakowań odbywałby się ręcznie. W zależności od powierzchni sklepu, odbiór zebranych butelek i puszek odbywałby się codziennie lub raz w tygodniu.

Czytaj więcej na stronie noizz.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.