08.02.2017/15:02

Ministerstwo Rolnictwa chce wprowadzić nowe regulacje dot. oznaczania żywności

Ministerstwo Rolnictwa chce jednoznacznie określić, jakie parametry musi spełniać nabiał, by mógł być oznaczony na etykiecie jako "świeży" lub "śmietankowy". Projekt nowego rozporządzenia obliguje też handlowców do informowania o kraju pochodzenia mięsa luzem, a ponadto definiuje, co to jest  ... ocet - donosi Wirtualna Polska.

Jak informuje wp.pl, Ministerstwo Rolnictwa ujawniło projekt nowego rozporządzenia, w którym zawarte są regulacje dotyczące oznaczania niektórych artykułów spożywczych. Obecnie trwają konsultacje.

Ministerstwo Rolnictwa chce ujednolicić stosowanie w przypadku nabiału określeń "świeży" i "śmietankowy". Jako "świeże" będą mogły być określane produkty mleczne z pięciu kategorii: serów niedojrzewających bez substancji konserwujących, mleka fermentowanego bez środków konserwujących, śmietany bez środków konserwujących, masła niesolonego o terminie przydatności do 30 dni, oraz innych tłuszczów do smarowania o terminie przydatności krótszym niż 30 dni. Zarówno masło, jaki i inne tłuszcze, muszą powstawać ze śmietany lub śmietanki.

Oddzielne wyjaśnienie należy się kategorii mleka fermentowanego - do mlecznych napojów fermentowanych należą np. mleko, mleko acidofilne, jogurt czy kefir.

Rozporządzenie rozszerza też obowiązek podawania informacji o kraju pochodzenia mięsa. Już teraz dane o pochodzeniu wieprzowiny, jagnięciny, koziny czy drobiu musi się znajdować na opakowaniu. Ale w przypadku mięsa sprzedawanego luzem takiego obowiązku nie ma. Po wejściu w życie nowych przepisów taka informacja będzie się musiała również pojawić.

Normy znakowania mają dotyczyć też octu. Nazwę ocet mogą nosić tylko produkty otrzymywane z surowców pochodzenia rolniczego w wyniku fermentacji. Chodzi o to, żeby octem nie nazywać mieszaniny octu i syntetycznego kwasu octowego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.