03.05.2020/18:53

Ministerstwo Rozwoju: w maju inflacja będzie zbliżona do 3 proc.

Według szybkiego szacunku GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2020 r. wzrosły o 3,4 proc. w relacji do analogicznego miesiąca 2019 r. W porównaniu z marcem br. ceny nie uległy zmianie. 

W kwietniu br., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, największy wpływ na obniżenie dynamiki cen miały spadające kolejny miesiąc z rzędu ceny paliw (spadek o 18,8 proc.). Nieco słabiej od oczekiwań Ministerstwa Rozwoju, oraz najwolniej w tym roku, rosły w kwietniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych (+7,4 proc.). Ceny nośników energii wzrosły natomiast o 5,2 proc.

W ocenie MR w maju roczny wskaźnik cen będzie zbliżony do 3,0 proc. W kierunku osłabienia presji inflacyjnej oddziaływać będzie oczekiwany spadek cen w transporcie – zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Niewykluczony jest ponadto dalszy spadek dynamiki cen żywności.

Dane te są nieco lepsze od oczekiwań Ministerstwa Rozwoju formułowanych przed miesiącem. Bardziej szczegółowe dane GUS udostępni 15 maja.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.