10.03.2020/18:33

Ministerstwo Rozwoju wydało zalecenia dla sklepów w związku z koronawirusem

We wtorek Ministerstwo Rozwoju opublikowało przygotowaną wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym listę zaleceń dla obiektów handlowych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Publikujemy ją w całości.

Oto rekomendacje MR i GIS:

1. Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
2. Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych.
3. Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów handlowych wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
4. Upewnić się, że osoby przebywające w obiektach handlowych mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
5. Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
6. Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.
7. Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.
8. Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
9. Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku ani na produkty spożywcze.
10. Zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne:
- powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wózki i koszyki muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;
- wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.

Jak podkreślono dodatkowo w komunikacie, nie zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe. Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • sa ba 16.03.2020

  Wydano rozporządzenie, które mówi o zamknięciu galerii a co ze sklepami które maja ponad 2000m kw.powierzchni takie jak Leroy Merlin.,
  Yukka w Tarnowie Podgórnym k/Poznania (sprzedają kwiaty), które nie mają art. spożywczych ,apteki czy pralni , one także powinny być zamknięte a są otwarte, i masa ludzi - głupich ludzi właśnie wczoraj, dzisiaj chodzi i kupuje kwiatki, dlaczego nikt tym się nie zajmnie. Gdzie jest ta kwarantanna

 • Auchannn 13.03.2020

  99 % procent nie wie że ma wirusa a nie zalecają nosić zdrowym pracownikom maseczek w marketach? Nasz rząd nic nie robi w kierunku ograniczenia epidemii. A wiadomo obozy pracy nie dbają o pracowników sami.

 • Koronawtle 12.03.2020

  Ja nie mam miliardów na koncie, jestem mamą dwójki dzieci, które samotnie wychowuje. Wzięłam kredyt i przejęłam mały osiedlowy sklepik. Muszę płacić czynsz za lokal, swoje mieszkanie oraz spłacać kredyt.... Nie mam oszczędności ponieważ "firmę" prowadzę od 3 miesięcy... Więc co mam zrobić? A co zrobię jeśli będę musiała zamknąć sklep, być pod kwarantanna? albo nie będę miała klientów bo oni będą zamknięci w domach.?Co gorsza z towarem teraz wszędzie jest ciężko, z półek hurtowni znika wszystko z długim terminem ważności i nie tylko. Nie mam towaru na "zapas" nie mam oszczędności.

 • Duduś 12.03.2020

  @ Do dudusia
  Jeszcze raz podkreślam, że Emilewicz jest od wszystkiego tylko nie od rozwoju. Nazwałbym ją raczej ministrem od hamowania rozwoju. Ile razy i z jakim zapałem zapowiadała wprowadzanie nowych podatków czy różnych innych pisowskich hamulców dla gospodarki ?

 • Maxx 11.03.2020

  Jeśli kasjerka siedzi 7.45h na kasie, to dlaczego nie może mieć maseczki? Klient kicha,kaszle na kasjera A ten to zdycha. W końcu maseczka zatrzymuje różne infekcje. Skąd kasjer może wiedzieć czy klien jest zdrowy czy chory.

 • Jak 11.03.2020

  Zapasy już zrobione na miesiąc. Więc można siedzieć w domu :)

 • Do dudusia 11.03.2020

  Nie, minister zdrowia nie może wydawać zaleceń dla sklepów i obiektów handlowych dot. m.in. bhp

 • Duduś 11.03.2020

  Czy to nie jest temat dla Ministerstwa zdrowia ? Minister Emilewicz zajmuje się wszystkim ale chyba nie do końca rozwojem gospodarki.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.