25.09.2020/12:18

Ministerstwo Sprawiedliwości czeka na propozycje uregulowania franczyzy

W drugim tygodniu września doszło do kolejnego spotkania grupy byłych franczyzobiorców sieci Żabka z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości. Teraz resort kierowany przez Zbigniewa Ziobrę oczekuje na konkretne propozycje zmian w prawie, które regulowałyby rynek franczyzy w Polsce.

Gospodarzem wrześniowego spotkania był wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który pilotuje temat franczyzy w MS. Byłych franczyzobiorców Żabki, którzy od niedawna działają jako Stowarzyszenie Ajentów i Franczyzobiorców, w rozmowach z przedstawicielem ministerstwa wspierał poseł Lewicy Razem Maciej Konieczny, blisko współpracujący ze wspomnianą organizacją.

 
 
 
 
 

Jaka była tematyka wrześniowego spotkania? - Zgłaszano m.in. problem z fakturami korygującymi wystawianymi przez franczyzodawców, co skutkuje obniżeniem kosztów i koniecznością zapłaty wyższego podatku. Pytano, kto się powinien tym zająć. Ministerstwo wskazało na KAS, deklarując pomoc w zorganizowaniu spotkania z szefową KAS - przekazało w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Co do propozycji legislacyjnych dotyczących uregulowania rynku działalności franczyzowej, Ministerstwo poprosiło uczestników o nadesłanie własnych propozycji, które zostaną przeanalizowane - dodał resort. To kolejny już sygnał, że ministerstwo zbiera pomysły w tym obszarze. Zbliża się moment, w którym dowiemy się, na ile jest to zwykła gra na czas, a na ile resort sprawiedliwości rzeczywiście szykuje się do dokręcenia śruby franczyzodawcom.

Poseł Konieczny zrelacjonował wrześniowe spotkanie w następujący sposób: "Okazało się niestety, że szumne zapowiedzi premiera Morawieckiego i ministra Wójcika dotyczące tworzenia zespołów, które miały się zająć franczyzami w Krajowej Administracji Skarbowej, przeprowadzania kontroli i składania zawiadomień do prokuratury, okazały się niestety tylko zapowiedziami". - Niby wszyscy wiedzą, że mamy w Polsce ogromny problem z nierównowagą sił w systemach franczyzowych, który skutkuje tysiącami ludzkich tragedii, ale konkretnych działań nadal nie ma. Minister Warchoł zapowiedział, że osobiście wyjaśni sprawę rozliczeń w KAS oraz przyjrzy się toczącym się postępowaniom dotyczącym Żabki i poprosi prokuratora generalnego o objęcie ich nadzorem. Jednocześnie wyraził gotowość do włączenia się w prace nad prawnym uregulowaniem systemów franczyzowych w Polsce. Obiecał też, że będziemy się w tym gronie spotykać częściej - wskazywał Konieczny.

Nad propozycjami legislacyjnymi pracują nie tylko byli franczyzobiorcy Żabki, ale także Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, któremu MS zleciło sporządzenie analizy w zakresie prawnego uregulowania franczyzy. Raport ma powstać do końca października. Branża handlowa spieszy się, by wcześniej opublikować własny Kodeks Dobrych Praktyk we Franczyzie, tworzony przez zespół roboczy działający w Radzie Przedsiębiorców przy rzeczniku MŚP Adamie Abramowiczu. Samoregulacja branży być może oddaliłaby bowiem widmo wprowadzenia regulacji na poziomie ustawowym.

Stowarzyszenie Ajentów i Franczyzobiorców zapowiedziało już, że zamierza włączyć się zarówno w prace nad kodeksem, jak i przygotować propozycje zmian w prawie. Na razie organizacja nie zdradza jednak szczegółów swoich pomysłów. Tego, w którym kierunku będą one podążać, możemy się jedynie domyślać z dotychczasowej, stosunkowo krótkiej działalności stowarzyszenia, oraz z wcześniejszych wypowiedzi jego członków.

Przypomnijmy, że byli franczyzobiorcy Żabki spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości już wcześniej, w lutym 2020 r. Podczas tego spotkania "zwrócono uwagę na problemy tych przedsiębiorców związane z brakiem uregulowania umowy franczyzy w polskim systemie prawa oraz nierówność stosunków pomiędzy franczyzodawcami a franczyzobiorcami pod względem prawnym i ekonomicznym" - przekazał nam resort Zbigniewa Ziobry. Ministerstwo wskazało, że podczas spotkania omówiono również "niektóre negatywne zjawiska, jakie pojawiają się w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami współpracującymi w oparciu o umowę franczyzy".

Spotkanie z lutego poprzedzone zostało publikacją "Gazety Wyborczej", w której opisano historie kilku byłych ajentów i franczyzobiorców Żabki, którzy po zakończeniu współpracy z siecią pozostali z długami wobec urzędu skarbowego i ZUS-u, sięgającymi nawet sześciocyfrowych kwot. W reakcji na tę publikację Żabka domagała się usunięcia tekstu przez "GW" i przypuściła medialną kontrofensywę, podczas której odpierała zarzuty, jakie pojawiły się względem jej modelu biznesowego. Kliknij, aby przeczytać więcej o tamtej sprawie.

Uwaga! Jesteś franczyzobiorcą lub franczyzodawcą i chciałbyś, aby Twoje postulaty zostały uwzględnione w Kodeksie Dobrych Praktyk we Franczyzie? Jeśli tak, koniecznie wypełnij tenformularz.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także