05.04.2018/10:05

Ministerstwo Środowiska: Opłata recyklingowa za foliówki nie jest podatkiem!

- Opłata recyklingowa nie jest podatkiem, ponieważ zakup torby z tworzywa sztucznego do pakowania produktów nie jest obowiązkowy - napisał w odpowiedzi na poselską interpelację Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Resort poproszony został przez Tomasza Nowaka, Pawła Bańkowskiego i Krzysztofa Gadowskiego m.in. o wskazanie, jakie działania na rzecz ochrony środowiska zostaną podjęte ze środków finansowych pochodzących z podatków od nowej opłaty, oraz czy sieci handlowe odnotowują zysk ze sprzedaży toreb foliowych.

W odpowiedzi napisano, że MŚ "nie posiada danych na temat finansów sieci handlowych, w tym i wpływów ze sprzedaży toreb z tworzywa sztucznego". Resort wskazał też, że wpływy z tytułu opłaty recyklingowej stanowią dochód budżetu państwa, a sposób wydatkowania tych środków zostanie określony dopiero w ustawie budżetowej na 2019 r.

Jednocześnie ministerstwo przyznaje, że wciąż nie został utworzony rachunek bankowy, na który wpływać będą środki z tytułu opłaty recyklingowej - mimo że danina pobierana jest w sklepach od 1 stycznia br. Resort zapowiada, że odpowiedni rachunek utworzony zostanie "w bieżącym roku".

Opłata recyklingowa stanowi dochód budżetu państwa i jest wnoszona do 15 marca roku następującego po roku, w którym została pobrana. - W związku z powyższym w chwili obecnej nie ma możliwości precyzyjnego określenia wysokości wpływów do budżetu państwa z tytułu pobranych opłat recyklingowych - napisał Sławomir Mazurek.

Przypomniał przy okazji, że w Ocenie Skutków Regulacji dołączonej do projektu ustawy wprowadzającej opłatę za torebki foliowe wskazano, że przy założeniu, iż zużycie lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego spadnie w Polsce do poziomu 150 toreb na mieszkańca, wpływy wyniosą ok. 1,15 mld zł.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Paula_2041 07.02.2019

    totalna bzdura reklamówka kosztuje w hurtowni 5gr z vat a opłata recyklingowa 25gr a podatek 19% vat trzeba też zapłacić to ile ta siatka musiała by kosztować żeby na niej zarobić 1zł ???ktoś tam u góry chyba liczyć nie umie.

  • jop 12.04.2018

    Bedzie na nagrody dla pisuarów za wymyślenie kolejnego podatku!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.