19.09.2013/13:15

Mleko UHT – fakty i mity

Mleko z kartonu pachnie inaczej niż to wprost od krowy. UHT to proces obróbki chemicznej. Mleko odtłuszczone jest mniej wartościowe od pełnotłustego. Istnieje wiele mitów na temat jednego z podstawowych składników naszej diety. Pora się z nimi rozprawić.

Procesy produkcji mleka UHT i pasteryzowanego są identyczne – MIT

Proces UHT to poddanie mleka obróbce termicznej, która powoduje zniszczenie wszystkich drobnoustrojów chorobotwórczych. Skrót UHT pochodzi od angielskiej nazwy procesu „Ultra High Temperature” i oznacza bardzo wysoką temperaturę. Technika ta polega na szybkim podgrzaniu mleka do temperatury 135°C i natychmiastowym schłodzeniu do 20°C. Całość trwa zaledwie 4­‑5 sekund. Z kolei mleko pasteryzowane jest przetwarzane w o wiele niższych temperaturach, co przekłada się na jego trwałość. Obróbka UHT, w połączeniu z pakowaniem aseptycznym, chroni produkt przed zmianami mikrobiologicznymi, dlatego można go przechowywać w temperaturze otoczenia. Natomiast mleko pasteryzowane trzeba trzymać w lodówce, by zapobiec wzrostowi drobnoustrojów. Pamiętajmy jednak, że po otwarciu należy je spożyć w ciągu maksymalnie 48 godzin.

Nie można sprzedawać mleka „prosto od krowy” – FAKT

Ze względu na bezpieczeństwo konsumentów, zagrożone przez potencjalną obecność drobnoustrojów chorobotwórczych, mleko przed spożyciem należy poddać obróbce cieplnej. Mleka „prosto od krowy” nie można sprzedawać w sklepach – musi być ono najpierw poddane obróbce termicznej.

Polacy piją niewiele mleka – FAKT

W porównaniu do średniej notowanej w tzw. „starej” Unii, która wynosi ponad 350 litrów na osobę rocznie, spożycie mleka w naszym kraju jest stosunkowo niskie. Z szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w 2012 roku przeciętny Polak spożył 194 litry mleka (bez mleka zużytego do produkcji masła). To o 1 proc. więcej niż 12 miesięcy wcześniej. Prognozy na rok bieżący, jak i na kolejny, również zapowiadają wzrosty, co cieszy, bo w ciągu ostatniej dekady konsumpcja mleka zmalała u nas aż o jedną piątą.

Mleko odtłuszczone jest mniej wartościowe od pełnotłustego – MIT

Mleko odtłuszczone zawiera tyle samo białka, wapnia i witamin B, co mleko pełne. Różni się natomiast kalorycznością oraz zawartością witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, tzn. A, D i E.

W Polsce najpopularniejsze jest mleko 2% – MIT

W 2011 roku w Polsce sprzedano ponad 561 mln litrów mleka (źródło: Nielsen). W ujęciu ilościowym największą popularnością cieszyło się to o zawartości tłuszczu 3,2%, które ma dokładnie połowę udziału w rynku. Na drugim miejscu było mleko 2% (20 proc.), zaś na trzecim – 1,5% (18 proc.). Niespełna 8 na 100 sprzedanych litrów stanowiło mleko niskotłuszczowe 0,5%.
Ponad 9 na 10 litrów mleka sprzedawanych jest w litrowych opakowaniach.

Mleko UHT nie musi stać w sklepie w lodówce – FAKT

Podstawowy atut mleka UHT to dłuższy czas przechowywania – w temperaturze pokojowej nieotwarte opakowanie może stać do sześciu miesięcy. Dla mleka świeżego czas przydatności wynosi kilka dni. Mleko pasteryzowane, schłodzone do 8°C, należy sprzedać w przeciągu dwóch tygodni. Natomiast mleko UHT nie musi stać w sklepie w lodówce.

Wiele osób nie toleruje mleka – MIT

Alergia na mleko krowie nie jest zjawiskiem powszechnym. Częściej wśród Polaków uczulenia wywołują takie produkty, jak białko jaja, wołowina, seler, ryby, orzechy, migdały, owoce cytrusowe, pomidory i czekolada. Mleko jest łatwo przyswajalne przez organizm, zwłaszcza przez mieszkańców Europy Północnej i Słowian, którzy są genetycznie dobrze przystosowani do jego spożywania.


Dzieci piją za mało mleka – FAKT
Dieta przeciętnego polskiego jedenastolatka zaspokaja obecnie tylko 50­‑70 proc. zapotrzebowania na wapń. Z tego powodu w Polsce osteoporozą zagrożonych jest 5 mln kobiet i 4 mln mężczyzn. Aż 99 proc. wapnia w organizmie człowieka zmagazynowanych jest w zębach i kościach. Ten „bank wapnia”, tzw. szczytowa masa kostna, tworzy się do około 30. roku życia. Z tym że w pierwszej dekadzie powstaje 50 proc., w drugiej – 40 proc., zaś w trzeciej tylko 10 proc.
Agnieszka Maliszewska, Polska Izba Mleka
Wiadomości Handlowe, Nr 9 (128) Wrzesień 2013

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • 3+3 23.05.2017

    Jak to jest dokładnie z tym spożyciem po otwarciu „uhatego”? Zalecane jest, tak jak tu napisano, spożyć do 48 godzin po otwarciu, ale co właściwie dzieje się z tym mlekiem po tym czasie? Objawów zepsucia nie widać, nie czuć. Mi się zdarza pić tygodniowe, a nawet 2-tygodniowe. Bardzo się truję? Jak?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.