08.03.2019/13:12

Mocna poprawa koniunktury w handlu. Ogólny wskaźnik koniunktury wyższy niż przed rokiem

Według danych Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w I kwartale 2019 roku koniunktura w handlu uległa poprawie. Ogólny wskaźnik koniunktury przyjął wartość dodatnią (10,2 pkt) - wyższą od poziomu odnotowanego dla analogicznego okresu przed rokiem oraz od średniej dla tego okresu z ostatnich 10 lat (wynosi ona 4,6 pkt).

W ciągu kwartału spadły jednak wartości sald odpowiedzi na pytania o ogólną i finansową sytuację przedsiębiorstw handlowych, zakupów produktów krajowych i zagranicznych, wielkości zatrudnienia, wolumenu sprzedaży oraz wielkości utrzymywanych zapasów.

Przedsiębiorcy ocenili jednak swoją ogólną kondycję jako dobrą - saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło +7,5 pkt. Na aktualne saldo złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 21,4% badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 64,7% ankietowanych za średnią, natomiast 13,9% za słabą. Przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w najbliższych 6 miesiącach są nadal pozytywne.

Podobnie jak w poprzednich kwartałach, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: konkurencja, koszty zatrudnienia pracowników oraz niedostateczny popyt.


 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.