17.02.2017/21:56

Mocny wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczona w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła w styczniu o 11,4% r/r wobec 6,4% w grudniu, co było powyżej naszej prognozy (8,1%) i konsensusu rynkowego (7,6%).

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS liczona w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła w styczniu o 11,4% r/r wobec 6,4% w grudniu, co było powyżej naszej prognozy (8,1%) i konsensusu rynkowego (7,6%).

Liczona w cenach stałych sprzedaż zwiększyła się w styczniu o 9,6% r/r wobec 6,1% w grudniu. Do zwiększenia rocznej dynamiki sprzedaży w styczniu przyczynił się głównie silny wzrost dynamiki sprzedaży w kategorii "paliwa stałe, ciekłe i gazowe” do poziomu najwyższego od 2005 r. (do 17,2% r/r wobec 6,2% r/r w grudniu) oraz "pozostałe” (z -8,4% do 8,8%), a więc w kategoriach charakteryzujących się relatywnie dużą zmiennością. Można przypuszczać, że wzrost dynamiki sprzedaży paliw był w pewnym stopniu efektem wyraźnie niższej niż przed rokiem średniej temperatury w styczniu br. oraz wprowadzenia tzw. pakietu paliwowego, którego wpływ na dynamikę sprzedaży wygaśnie w IV kw. br.

W strukturze sprzedaży na szczególną uwagę zasługują również silne wzrosty w kategoriach "sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach” (z -12,4% r/r do 7,9% r/r) oraz "meble, RTV, AGD” (z 5,4% do 9,0%), wskazujące na utrzymujący się pozytywny wpływ poprawy sytuacji na rynku pracy i transferów w ramach programu "Rodzina 500+” na nastroje konsumenckie i wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych.

W grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej  „ogółem”  znacznie  zwiększyła  się  sprzedaż  w  jednostkach  wchodzących  w skład grupowań: „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 17,0 proc.) oraz „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 16,6 proc.).

Zdaniem ekspertów Credit Agricole Bank Polska struktura styczniowej sprzedaży detalicznej (duży udział zmiennych kategorii we wzroście), a także oczekiwany przez nich wzrost rocznego wskaźnika inflacji w lutym sygnalizują wysokie prawdopodobieństwo powrotu rocznej dynamiki sprzedaży w cenach stałych w lutym do ok. 6%.

Opublikowane dziś dane o styczniowej sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej sygnalizują ryzyko w górę dla naszej prognozy dynamiki PKB w I kw. 2017 r. wzrost do 2,8% r/r wobec 2,7% r/r w IV kw. i konsumpcji prywatnej spadek do 3,6% r/r wobec 4,0% r/r w IV kw. - komentuje Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.