23.05.2017/13:27

Monika Pyrek: Zawsze czytam etykiety

Rozmowa z Moniką Pyrek, lekkoatletką, trzykrotną medalistką mistrzostw świata.

Co jest podstawą Pani codziennego jadłospisu?

Od 16 lat mam zdiagnozowaną chorobę tarczycy Hashimoto. Dlatego trzymam się zaleceń lekarzy i dietetyków – stosuję dietę beznabiałową i bezglutenową. Eliminuję nabiał, bo mam na niego reakcję alergiczną, a glutenu po prostu unikam, ale zdarza mi się zjadać niewielkie ilości. Początki były trudne, ale nauczyłam się stosować zamienniki, które wynagradzają mi to, że nie mogę jeść chociażby moich, kiedyś ukochanych, serów.

Czyta Pani etykiety żywności?

Zawsze czytam etykiety, jeżeli nie znam produktu. Odrzucam wszystkie dodatki z grupy „E” i sprawdzam, czy przypadkiem w składzie nie ma ukrytego mleka w proszku lub innych produktów pochodzenia mlecznego.

Czy aby żyć zdrowo, trzeba unikać jedzenia z supermarketów?

Teraz większość supermarketów i dyskontów spożywczych, w których najczęściej kupuję, ma półki ze zdrową żywnością, dba o jakość mięsa. Staram się sięgać głównie po żywność ekologiczną, ale przy moim tempie pracy i ciągłych wyjazdach nie jestem w stanie kontrolować wszystkiego, co jem. Sama też uprawiam warzywa w przydomowym warzywniaku i mogę śmiało powiedzieć, że swoje smakuje najlepiej.

Ma Pani może swój ulubiony sklep?

Najczęściej zakupy robię na pobliskim ryneczku, gdzie mam sprawdzonych dostawców i zaufanych sprzedawców, również tych ze sklepików ekologicznych. Wędliny z takich sklepów zdecydowanie lepiej smakują. Oczywiście ceny są wyższe, ale nauczyłam się kupować racjonalnie, tyle ile potrzebuję, żeby niczego nie marnować. (ŁR)

* Fundacja Moniki Pyrek prowadzi razem z siecią Netto fundusz stypendialny „Skok w marzenia”, który wspiera młodych sportowców

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.