18.05.2022/12:59

Premier Morawiecki do branży handlowej: Trzeba zerwać wszelkie kontakty gospodarcze ze zbrodniczym reżimem

- Wszelkie kontakty gospodarcze ze zbrodniczym reżimem powinny być zerwane najszybciej jak to jest możliwe - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji.

Szef rządu podkreślił, że 24 lutego br. - dzień napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę - stał się "początkiem nowego rozdziału powojennej historii". - Wielkim zadaniem, które spoczywa w rękach społeczności międzynarodowej jest konieczność powstrzymania grożącego nam kryzysu humanitarnego i migracyjnego o skali niespotykanej na naszym kontynencie od czasu drugiej wojny światowej - dodał.

Premier Morawiecki zaznaczył, że niezbędne jest "zahamowanie dewastacji ukraińskiej gospodarki oraz kolejnych prób podważania europejskiego ładu, opartego na filarach pokoju, rozwoju i harmonijnej współpracy międzynarodowej".

- Nie dokona się to jednak bez presji wywieranej na najeźdźców i sparaliżowania rosyjskiej machiny wojennej. Nie mam żadnej wątpliwości, że nakładane na Rosję kolejne sankcje są działaniami niezbędnymi, dlatego nieustannie wzywamy całą wspólnotę europejską do dalszego wzmożonego wysiłku na rzecz zaprzestania finansowania działań Kremla - napisał prezes Rady Ministrów w liście do uczestników KND.

Morawiecki zauważył, że trudno jest dziś w pełni oszacować skalę skutków ekonomicznych dla Unii Europejskiej i Polski po wdrożeniu sankcji. Przypomniał, że rząd wprowadził "środki ostrożnościowe w postaci tarczy antyinflacyjnej, mającej ustabilizować ceny żywności, oraz wesprzeć rolników i odbiorców gazu przed niekontrolowanym wzrostem cen".

- Zarówno Rosja, jak i Ukraina są ważnym producentem kluczowych artykułów spożywczych oraz eksporterem minerałów i energii. Już teraz wojna za naszą wschodnią granicą spowodowała znaczne wstrząsy gospodarcze i finansowe, zwłaszcza na rynkach towarowych, oraz gwałtownie rosnące ceny ropy, gazu czy pszenicy - napisał premier.

Szef polskiego rządu podkreślił, że wojna wywołała również negatywny szok podażowy dla światowej gospodarki "i to w czasie, gdy udało się przezwyciężyć niektóre z przeszkód związanych z łańcuchem dostaw, które pojawiły się na początku pandemii covid-19".

- Ponosząc ten ciężar wszyscy jako Polacy, jako Europejczycy, musimy pamiętać, że Ukraina płaci dziś krwią zarówno za obronę naszych wspólnych, uniwersalnych wartości, jak i za bezpieczeństwo naszego regionu. Obojętność na wydarzenia na wschodzie oznacza w tych okolicznościach ciche przyzwolenie na tę nieuzasadnioną i porażającą agresję - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • branża handlowa 18.05.2022

    Zerwiemy, jak tylko rząd przestanie kupować rosyjskie surowce energetyczne. Poszło na to 12 mld zł w jeden miesiąc!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także