04.12.2019/14:28

Na Amazonie oferowano ozdoby choinkowe ze zdjęciami obozu koncentracyjnego KL Auschwitz

W serwisie marketplace Amazona jeszcze na początku grudnia br. można było znaleźć ofertę gadżetów „ozdobionych” zdjęciami z muzeum nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Po fali protestów koncern usunął ofertę.

Firma wystawiająca na sprzedaż te gadżety zatytułowała ofertę „Bożonarodzeniowe Ornamenty z Obozem Koncentracyjnym Auschwitz”. W ofercie znalazły się m.in. breloczki, zawieszki na choinkę, a nawet otwieracze do butelek – wszystkie zdobione charakterystycznymi motywami świątecznymi oraz zdjęciami z muzeum-obozu koncentracyjnego. Zdaniem oferenta, te gadżety to „doskonała pamiątka, uwieczniająca i ilustrująca miasta, które odwiedziłeś”.

W ofercie znalazły się też analogiczne przedmioty z wizerunkami kilku innych polskich miast.

Na tę skandaliczną ofertę ostro zareagowało na Twitterze Muzeum Obozu KL Auschwitz. Na anglojęzycznym koncie instytucji pojawił się wpis z prośbą skierowaną do Amazona, aby oferta została usunięta. „Sprzedawanie „Bożonarodzeniowych ornamentów” z wizerunkami Auschwitz nie wydaje się stosowne. Auschwitz na otwieraczu butelek to wstrząsająca i pozbawiona szacunku propozycja” – apeluje muzeum.

Fakt, że taka oferta znalazła się w serwisie Amazona jest bulwersujący i rodzi pytanie, jak daleko można się posunąć dla zysku? Możliwe jednak, że cała sprawa jest skutkiem tyleż bezmyślności, co… automatyzacji. Wiarygodnie brzmiące wyjaśnienie proponuje w komentarzu pod wpisem muzeum użytkowniczka Jendziura, organizatorka m.in. konferencji Bullshit Conference:

„To są chińscy sprzedawcy, którzy korzystają z botów, by ładować do serwisów sprzedażowych miliony produktów typu „druk na życzenie”. Oprogramowanie losowo krzyżuje bazę produktów bez nadruków z bazami fotografii „stock photos”.”

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Mike 05.12.2019

    Co trzeba mieć w głowie, żeby eprowadzać do handlu takie rzeczy?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.