19.12.2018/11:34

Na Gwiazdkę prezenty za 525 zł i mniej kłopotów finansowych niż rok temu

Wiedzie się nam coraz lepiej. Na święta Bożego Narodzenia AD 2018 wydamy 1289 zł, czyli o 103 zł więcej niż w 2017. Jednocześnie mniej osób niż przed rokiem przewiduje, że z powodu Wigilii wpadnie w problemy finansowe. Obawy takie ma obecnie 16 proc. rodaków wobec 20 proc. w zeszłym roku.

Ubyło też przekonanych, że święta to poważny koszt do zaplanowania w budżecie domowym - wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Choć rośnie ocena sytuacji materialnej, to powszechniejsze staje się przekonanie, że Boże Narodzenie się skomercjalizowało.

Na planowane w tym roku średnie wydatki świąteczne wynoszące 1289 zł, składa się 525 zł na prezenty, 458 zł na żywność, 69 zł na zakup środków czystości, 65 zł na choinkę i 172 zł na pozostałe koszty. W przypadku ok. 20 proc. osób wyjeżdżających z domu na święta, dochodzą jeszcze koszty podróży w tym paliwa, które szacowane są w tym roku na 301 zł. W porównaniu z zeszłym rokiem wydatki wzrosły o 103 zł, czyli prawie 9 proc. Droższe będą przede wszystkim potrawy - o 58 zł oraz prezenty o 25 zł. 

Mimo wzrostu wydatków, 57 proc. badanych uważa dziś, że święta to poważny koszt do zaplanowania w domowym budżecie, podczas gdy w 2017 r. takie zdanie miało 61 proc. osób. Co szósty badany (16 proc.) wie, że czego by nie robił i tak popadnie w finansowe kłopoty z powodu bożonarodzeniowych wydatków - wynika z badania „Zwyczaje i wydatki świąteczne Polaków przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla BIG InfoMonitor.

              

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.