24.08.2017/13:17

Na Jasnej Górze biskupi będą rozmawiać o zakazie handlu w niedziele

Z okazji nadchodzącej 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej, do Częstochowy zjadą się biskupi z całego kraju. W ramach Rady Biskupów Diecezjalnych dyskutować będą m.in. o zakazie handlu w niedziele. Jak donosi portal niedziela.pl, należy spodziewać się stanowczego apelu biskupów o wprowadzenie przez rządzących zakazu handlu we wszystkie niedziele.

- To bardzo ważne, aby wzorem innych państw europejskich także w Polsce mogła być świętowana niedziela, aby miała charakter świąteczny, zarówno w wymiarze religijnym jak i rodzinnym – mówi bp Artur Miziński, cytowany przez niedziela.pl.

Portal przypomina, że biskupi wielokrotnie deklarowali już poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, przygotowanego przez NSZZ "Solidarność". Projekt ten trafił na początku jesieni 2016 r. do Sejmu, jednak utknął w komisji po pierwszym czytaniu. Zarówno hierarchowi kościelni, jak i związkowcy, wydają się coraz bardziej podenerwowani przedłużającymi się pracami nad nowym prawem.

- Nie ulega wątpliwości, że stoimy przed nową szansą przeżywania niedzieli w całej wspólnocie naszego społeczeństwa jako dnia wzmocnienia sił i odpoczynku, odrodzenia zagubionych więzi rodzinnych i społecznych - głosił ubiegłoroczny komunikat hierarchów kościelnych z Górnego Śląska. Był to zaledwie jeden z licznych apeli płynących od Kościoła Katolickiego o to, by niedziele stały się w Polsce wolne od handlu.

W obchodach na Jasnej Górze, oprócz hierarchów kościelnych, uczestniczyć będzie wielu polityków, w tym m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, czy marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Należy spodziewać się, że przedstawiciele Kościoła wykorzystają tę okazję do zaapelowania do przedstawicieli władzy o przyspieszenie prac nad ustawą ograniczającą niedzielny handel.

Czytaj więcej na niedziela.pl.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Polak 25.08.2017

    No to koniec handlu pod kościołami czyż nie eminencje

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.