14.12.2018/12:44

Na Litwie zdrożeje wysokoprocentowy alkohol – akcyza o 10 proc. w górę

Litewski parlament podniósł we wtorek akcyzę na wysokoprocentowe napoje alkoholowe. Zmiana wejdzie w życie 1 marca 2019 r. – informuje Interia Biznes.

Pół litra alkoholu wysokoprocentowego zdrożeje na Litwie o 39 eurocentów. Da to budżetowi dodatkowe ok. 5 mln euro, które przeznaczone zostaną na podwyżki pensji dla lekarzy. Przeciwnicy podwyżki są zdania, że wyższe ceny nie spowodują zmniejszenia spożycia alkoholu – relacjonuje Interli Biznes.

Po ostatnich podwyżkach z 2017 r. sprzedaż wina na Litwie spadła o 30 proc., piwa o 17 proc., a mocnych alkoholi tylko o 4 proc. Litwini chętnie kupują „procenty” na Łotwie i w Polsce, wywożąc ok. 80 mln euro rocznie.

Litwa walczy z plagą alkoholizmu. Według danych WHO na głowę przeciętnego dorosłego Litwina przypada średnio 16 litrów alkoholu przeliczeniowego rocznie. W przypadku Polski jest to nieco ponad 12 litrów rocznie. Z początkiem 2018 r. na Litwie weszły w życie nowe przepisy ograniczające handel alkoholem.

Wcześniej mocne trunki można było sprzedawać w godzinach 8:00 – 22:00. Zgodnie z nowymi regulacjami można je sprzedawać w godzinach 10:00 – 20:00, a w niedziele od 10:00 do 15:00. Podniesiona też została dolna granica wieku osób, które mogą kupować alkohol – z 18 do 20 lat. Ponadto obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, samochodach oraz środkach komunikacji publicznej. Wprowadzono też całkowity zakaz reklamy napojów alkoholowych.

Czytaj więcej na interia.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.