04.09.2018/14:10

Na pieniądze z programu „Dobry start” czeka się długo i jest ich za mało

Na przełomie sierpnia i września budżety domowe rodzin z dziećmi w wieku szkolnym są mocno obciążone. Książki, akcesoria i ubrania do szkoły dużo kosztują, dlatego Polacy chętnie sięgnęli po dotacje przyznawane w ramach nowego rządowego programu „Dobry start”. Mają jednak uwagi, jak pokazuje badanie Payback Opinion Poll.

Aż 70 proc. badanych przez Payback rodziców przyznało, że wydatki na wyprawkę szkolną stanowią duże obciążenie dla domowego budżetu. Prawie co czwarty z nich gromadzi potrzebne na nią środki z odpowiednim wyprzedzeniem. Pomóc ma uruchomiony w lipcu 2018 roku projekt „Dobry start”, w ramach którego rodzice mogą ubiegać się o 300 zł na dziecko rozpoczynające nowy rok szkolny. Z finansowego wsparcia skorzystało już ponad 3/4 ankietowanych Polaków.

40 proc. respondentów, którzy złożyli wniosek o dofinansowanie w ramach programu „Dobry start”, na wypłatę środków czekało do miesiąca, prawie 30 proc. nawet dłużej. Tylko 12 proc. otrzymało pieniądze w ciągu tygodnia.

Ponad 40 proc. ankietowanych deklaruje, że dodatkowe 300 zł przeznacza na książki do nauki i zeszyty do ćwiczeń. Na dalszym miejscu znalazły się przybory szkolne (29 proc.) oraz odzież, w tym strój na WF czy buty na zmianę (25 proc.).

Pomimo że prawie 1/3 badanych przez Payback zadeklarowała, że nie wydaje na wyprawkę szkolną więcej niż 300 zł, zdecydowana większość uważa, że kwota rządowego dofinansowania to zdecydowanie za mało, aby przygotować dziecko do szkoły. 27 proc. twierdzi, że przewyższa ją koszt samych podręczników.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Klient 05.09.2018

    Chyba raczej handel chciałby szybciej dostać te pieniądze? Noim zdaniem dziwnym trafem wiele towarów jest droższe niż przed rokiem.

  • Dziwne to 04.09.2018

    Ja nie rozumiem o co chodzi z kosztem podręczników, przecież i tak są darmowe. Przed wprowadzaniem tego całego programu 500+ nie były, a ci co potrzebowali szli do pomocy społecznej

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.