20.12.2016/15:56

Na rynek trafiła drożdżówka stworzona na potrzeby sklepików szkolnych

Trudna dla wielu firm spożywczych zmiana przepisów dotyczących składu produktów sprzedawanych w sklepikach szkolnych, okazała się szansą na rozwój nowych dedykowanych produktów, dostosowanych do nowych norm. Na rynek trafiła właśnie drożdżówka Radziwiłówka, której receptura została przygotowana, tak aby spełniać odpowiednie wymagania, które pozwolą sprzedawać ją w szkołach.

Projekt powstał z inicjatywy Rady Promocji Żywności Prozdrowotnej, który działa przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Naukowo - Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. Rada miała opracować alternatywne rozwiązania w żywieniu młodzieży, w tym między innymi opracowania drożdżówki, która spełniałaby kryteria o korzystnych cechach zdrowotnych - poprzez obniżenie zawartości cukru i zachowania cech smakowych – poprzez wykorzystanie składników prozdrowotnych oraz ułatwienia produkcji z wykorzystaniem stosownych koncentratów odpowiedniej mąki i wsadu owocowego.

Uzyskano innowacyjny produkt. Badania sensoryczne i degustacje wśród dzieci potwierdziły trafność doboru surowców i doskonały smak, akceptowany przez dzieci, a badania wartości odżywczej i cech nowego produktu wskazują, że jest to produkt, który bez wątpienia zaliczyć można do grupy produktów prozdrowotnych (funkcjonalnych), nowej klasy produktów dynamicznie rozwijających się na rynku żywnościowym na świecie.

Akceptacja pomysłu prozdrowotnej drożdżówki i deklaracja wsparcia ze strony obecnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zainspirowała inicjatorów do nadania jej znaku towarowego pochodnego od nazwiska ministra - Radziwiłówka.

Pierwsze dostawy drożdżówki Radziwiłówka dotrą niebawem do szkolnych sklepików, ale także na półki sklepów w największych sieciach handlowych (przedstawiciele firmy Zentis zaangażowanych w projekt prowadzą na ten temat rozmowy z dystrybutorami). Znak podlega ochronie prawnej, a właścicielem znaku jest Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. Zgodę na używanie znaku Radziwiłówka uzyskają piekarnie, które zobowiążą się do przestrzegania receptury i instrukcji technologicznej dla procesu produkcyjnego.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • John 21.12.2016

    Może warto by napisać jakie to wyjątkowe składniki zastosowano przy jej produkcji.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.